Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak vypudit ze zahrádky hryzce?

Kategorie: Živočichové

Dobrý den,

prosím o radu, jak vypudit ze zahrádky hryzce, kteří tunelují v záhonech a požírají kořeny vína, zeleniny , ovocných stromků...Děkuji za Vaši odpověď

29. 9. 2011

Hryzec vodní (Arvicola terrestris) je velký hraboš s délkou těla i přes 20 cm, ocas pouze do 10 cm, což je nejnápadnější znak, odlišující hryzce od potkana již na první pohled. Navíc má hryzec  zaoblený čenich, malé ušní boltce a malé oči. Zbarvení hřbetu je tmavohnědé až rezavohnědé, mláďata jsou černohnědá, břicho je světlé žlutošedé. Žije v březích tekoucích i stojatých vod, jako všichni hraboši je téměř výhradně býložravý.  Hryzec je až legendárně znám   schopností ničit mladé ovocné stromky (do věku přibližně 5 let) kompletním uhlodáním jejich kořenů. Na rozdíl od hmyzožravého krtka, škodícího pouze mechanicky lovem žížal a hmyzu, hryzec likviduje i veškeré podzemní části (bulvy oddenky a hlízy) různých druhů zeleniny, ze kterých si vytváří i zimní zásoby. Hnízdní komory a zásobárny mohou být více než 50 cm pod povrchem, délka chodeb i několik desítek metrů. Ústí chodeb se otevírá v záhonech a travnatých porostech až 8 cm širokými otvory. Podobně jako ostatní hraboši má 3 - 4 x ročně až po 6-ti mláďatech. Zpravidla se nedožívají druhého přezimování. Vzácně se vyskytne v krechtech, nebo ve sklepích, kde požírá brambory, řepu, mrkev, kedlubny, jablka apod.

Vyzkoušet proti hryzci můžete zasadit prázdné lahve např. od vína do země (cca do 3/4 zakopat do země hrdlem nahoru).  Nejlepší řešení je vlastní kočka. Dobrý je i pes, ale musí být naučen chytat myši.  Částečně pomáhá i větrník vyrobený z petlahve zasazený na kovovu tyč zaraženou do země  asi 20 cm hluboko. Tyč by měla čouhat si 1 m nad zem.

Nejlépe je ale založit tzv. hadník.  Hadník, neboli líhniště pro hady, slepýše a ještěrky, je něco velmi podobného věčnému kompostu. Pokud se někdo bude za hady stydět, může to i za kompost vydávat. Nejlepší způsob založení hadníku je za pomoci čtyř sekcí drátěného plotu - to je pletivo upevněné do rámu 1 × 2 metry. Tyto sekce se sestaví do čtverce a v rozích se spojí drátem. Vznikne prostor o rozměrech zhruba 2 × 2 × 1 m, tedy 4 m3. Pokud nemáme pletivo, stačí plaňky. Pozor - boky hadníku nesmí být z plných prken. Musí být z tyček s mezerami minimálně 3 cm!

Obrázek hadníku z drátěného pletiva

Na dno naklademe první vrstvu větviček, klacíků ba dokonce i velkých větví a překryjeme papírem (noviny, lepenka apod.). Na to dáme další vrstvu klacíků a zase papír. Teď už si můžeme dovolit i další lahůdky: plesnivé seno, listí ze stromů majících strupovitost, piliny a hobliny, ořezané výhonky růží, plevele, které si netroufneme dát do kompostu a dokonce i textil, ale to jenom přírodní (čistá bavlna, čistá vlna, len, konopí). A zase větvičky a zase papír až do úplného vyčerpání zásob.

Pak nejméně rok neděláme nic, ale taky nic neočekáváme. Hromada jakoby hnusu se sesedne a tak můžeme přidat další materiál. Po roce můžeme odhalit několik prvních vrstev. Pokud odhalíme velké množství mnohonožek, stonožek, svinek a stínek tak to je na dobré cestě. Možná, že zde již najdete slepýše nebo ještěrku. Za další rok, půjde-li všechno dobře, se zde setkáte s vajíčky užovky obojkové nebo hladké. Ten samý rok se rozloučíte s hraboši a hryzci, kteří ač neradi opustí vaši pohostinnou zahradu a postěhují se ke vzdálenému sousedovi (zn. nemá hadník) nebo skončí v hadím žaludku.
Samozřejmě, že to nefunguje vždy a všude. Tak například hadi aktivují jen část sezóny, ve zbytku doby spí - tím pádem nežerou hlodavce. Na druhé straně – hadi se dostanou za hlodavci i do děr, kam se kočky, ježci a jiní nedostanou. A hlavně – nebojujte! Člověk „boj s přírodou“ nemůže nikdy vyhrát, a když, tak ke své smůle.

Další podrobnosti přináší publikace Zdravá zahrada, kterou si můžete zakoupit  v našem internetovém obchodě.

Další podrobnostim k tomu, jak založit hadník, naleznete na CD Abeceda přírodní zahrady, které je sice vyprodáno, ale je dostupné zdarma na našem webu.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 12. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube