Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak je ošetřen chov zvířat ve zverimexech?

2. 9. 2011

Každý den chodím okolo zverimexu ve velkém obchodním domě, kde jsou k prodeji vystaveni vzácní papoušci a přežívají zde v hrozných podmínkách. Jak tuto situaci řešit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zvířata jsou chráněna samostatným zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Vzácné druhy živočichů a rostlin pak ještě upravuje úmluva CITES – o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, která reguluje obchod se zvláště chráněnými druhy. Například papoušek chovaný ve zverimexu, musí mít patřičnou dokumentaci a označení dle úmluvy CITES, které potvrzuje, že je řádně označen, nebyl do České republiky dovezen ilegálně apod.

Zvířata ve zverimexech bohužel často nemají dostatečné pohodlí a jsou vystavena nadměrnému stresu. Pokud máte podezření, že je zvíře týráno, je třeba obrátit se na Krajskou veterinární správu. K podání podnětu na veterinární správu si připravte podklady, které poukazují na špatné zacházení se zvířetem – fotografie, rozměry klece, informace o obchodě a prostředí, ve kterém je zvíře drženo, druh živočicha, kontaktní údaje apod. Podnět je možné podat na příslušnou veterinární správu písemně, instituce jej pak musí prošetřit. Poté záleží na každé inspekci, zda nalezne pochybení ze strany obchodu či nikoliv. Je dobré, pokud jsou nalezeny konkrétní problémy – například dle zákona příliš malé rozměry klece apod. Případně, pokud chybí potřebná dokumentace o chovu ohroženého živočicha, kterou může zjistit inspekce CITES. Inspekce poté podává návrh na vyšetření obci s rozšířenou působností a ta může obchodu udělit sankce či zakázat jeho činnost. V případě, že veterinární správa nenalezne žádná pochybení ze strany obchodu, je možné se k jejich rozhodnutí odvolat a to až k nejvyšší instituci, kterou je ministerstvo zemědělství.

V současné době je rozpracovaná vyhláška, která by měla upravovat chov zvířat ve zverimexech. Cílem budou přísnější pravidla pro chov, například umístění zvířat v klidnější části obchodu a podobně. Pro bližší informace kontaktujte organizaci Svoboda zvířat, která se ochranou živočichů zabývá: www.svobodazvirat.cz.

Autor: Mariana Zbořilová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024