Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: CITES - lze doma chovat chráněného dravce?

Kategorie: Živočichové

V blízkosti mého bydliště - na zahradě rodinného domu - je vidět velký dravý pták. Majitel ho tam chová. Zaráží mně, že takový krásný, jistě chráněný pták je u někoho na zahradě. To si u nás může chovat kdo chce co chce?

Odpověď revidována: 20. 3. 2014 (původní odpověď: 8. 11. 2005)

Mimo poštolky a káňata jsou opravdu všichni naši denní draví ptáci zákonem chráněni jako zvláště ohrožené druhy živočichů. Jejich chov (i prodej nebo jakékoliv zpracovávání) je tedy upraven zákonem. Ten chov sice povoluje, stanovuje však jeho podmínky.

Je potřeba rozlišit, zda živočicha chová někdo, kdo se chovem dlouhodobě odborně zabývá, nebo zda se jedná o jakéhosi vykradače ptačích hnízd, který se zvířaty sprostě "kšeftuje". Nelegální obchod se zvířaty patří totiž bohužel k finančně velice výnosné činnosti. Rozlišit tyto dva typy chovatelů od sebe, se dá poměrně snadno. Zmíněný zákon ukládá chovateli za povinnost prokázat na výzvu pracovníka ochrany přírody ( tj. pracovníka České inspekce životního prostředí nebo Krajského úřadu) způsob nabytí takového živočicha. Každý takovýto živočich by tedy měl mít registrační list. Jakési vlastní doklady, kde je uveden způsob nabytí. Doklady vydává pouze Krajský úřad v místě bydliště chovatele. Chcete-li si zvláště chráněného živočicha či živočicha chráněného podle mezinárodních úmluv koupit, měli by jste registrační list obdržet přímo v prodejně spolu s kupovaným živočichem. Zákon, který stanovuje tyto podmínky platí nejen pro živočichy, ale i pro zvláště chráněné rostliny. Týká se tedy právě prodeje sněženek, kde stanovuje podmínku prokázání původu nabytí rostliny pro prodej. Jsou-li sněženky prokazatelně z kultury - rozuměj z vlastní zahrádky- mohou být prodávány.

Autor: Mojmír Vlašín

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube