Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

CITES - lze doma chovat chráněného dravce?

Revidováno: 20. 3. 2014 (původní text: 8. 11. 2005)

V blízkosti mého bydliště - na zahradě rodinného domu - je vidět velký dravý pták. Majitel ho tam chová. Zaráží mně, že takový krásný, jistě chráněný pták je u někoho na zahradě. To si u nás může chovat kdo chce co chce?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Mimo poštolky a káňata jsou opravdu všichni naši denní draví ptáci zákonem chráněni jako zvláště ohrožené druhy živočichů. Jejich chov (i prodej nebo jakékoliv zpracovávání) je tedy upraven zákonem. Ten chov sice povoluje, stanovuje však jeho podmínky.

Je potřeba rozlišit, zda živočicha chová někdo, kdo se chovem dlouhodobě odborně zabývá, nebo zda se jedná o jakéhosi vykradače ptačích hnízd, který se zvířaty sprostě "kšeftuje". Nelegální obchod se zvířaty patří totiž bohužel k finančně velice výnosné činnosti. Rozlišit tyto dva typy chovatelů od sebe, se dá poměrně snadno. Zmíněný zákon ukládá chovateli za povinnost prokázat na výzvu pracovníka ochrany přírody ( tj. pracovníka České inspekce životního prostředí nebo Krajského úřadu) způsob nabytí takového živočicha. Každý takovýto živočich by tedy měl mít registrační list. Jakési vlastní doklady, kde je uveden způsob nabytí. Doklady vydává pouze Krajský úřad v místě bydliště chovatele. Chcete-li si zvláště chráněného živočicha či živočicha chráněného podle mezinárodních úmluv koupit, měli by jste registrační list obdržet přímo v prodejně spolu s kupovaným živočichem. Zákon, který stanovuje tyto podmínky platí nejen pro živočichy, ale i pro zvláště chráněné rostliny. Týká se tedy právě prodeje sněženek, kde stanovuje podmínku prokázání původu nabytí rostliny pro prodej. Jsou-li sněženky prokazatelně z kultury - rozuměj z vlastní zahrádky- mohou být prodávány.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 2. 2024