Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Moření cibule a česneku proti škůdcům

24. 3. 2011
Prosím Vás o názor na moření česneku a cibule proti škůdcům, zda si mohu dovolit Sulku, hypermangan či jiný přípravek, nebo máte jiné doporučení.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Sulka ani hypermangan nejsou příliš nebezpečné, pokud se používají s mírou. Pro cibuloviny včetně okrasných se však nabízí ještě šetrnější a jednodušší řešení, a sice horká lázeň. Chce to po dobu 25 min udržet teplotu 50°C. Nesmí to být víc, to by zničilo zárodek rostliny nebo pupen, takže je nutný teploměr (např používaný při zavařování). Tato teplota spolehlivě ničí háďátka, působí i proti virům, bakteriím a plísním, výhodou je, že nepůsobí jen na povrchu, ale v celé cibuli. Pro zvýšení protiplísňového efektu můžete použít místo vody přesličkový odvar. Ten připravíte nejlépe, když vezmete cca 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody, druhý den přivedete k varu a 30 minut udržujete mírně vroucí, jakmile vychladne na 50°C, můžete aplikovat. Použít se dá i přesličkový extrakt (10 kapek na litr vody - pořádně rozmícháme). Je to osvědčená receptura paní Richbergové (kniha Tradiční zahrádka).

Takto "mořit" se dají i semena rostlin, nejlépe v sáčku, který se používá do kávovaru. Můžeme takto ošetřovat i více druhů semen (suchýsáček popíšeme obyčejnou měkčí tužkou), sáčky připneme k okraji nádoby třeba kolíčkem na prádlo, aby semínka nevyplavala. V sáčku pak necháme semínka okapat a mírně oschnout a hned vyséváme.

Přeji zdravý česnek bez zbytečné chemie!

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021