Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Moření cibule a česneku proti škůdcům

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Prosím Vás o názor na moření česneku a cibule proti škůdcům, zda si mohu dovolit Sulku, hypermangan či jiný přípravek, nebo máte jiné doporučení.
24. 3. 2011

Sulka ani hypermangan nejsou příliš nebezpečné, pokud se používají s mírou. Pro cibuloviny včetně okrasných se však nabízí ještě šetrnější a jednodušší řešení, a sice horká lázeň. Chce to po dobu 25 min udržet teplotu 50°C. Nesmí to být víc, to by zničilo zárodek rostliny nebo pupen, takže je nutný teploměr (např používaný při zavařování). Tato teplota spolehlivě ničí háďátka, působí i proti virům, bakteriím a plísním, výhodou je, že nepůsobí jen na povrchu, ale v celé cibuli. Pro zvýšení protiplísňového efektu můžete použít místo vody přesličkový odvar. Ten připravíte nejlépe, když vezmete cca 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody, druhý den přivedete k varu a 30 minut udržujete mírně vroucí, jakmile vychladne na 50°C, můžete aplikovat. Použít se dá i přesličkový extrakt (10 kapek na litr vody - pořádně rozmícháme). Je to osvědčená receptura paní Richbergové (kniha Tradiční zahrádka).

Takto "mořit" se dají i semena rostlin, nejlépe v sáčku, který se používá do kávovaru. Můžeme takto ošetřovat i více druhů semen (suchýsáček popíšeme obyčejnou měkčí tužkou), sáčky připneme k okraji nádoby třeba kolíčkem na prádlo, aby semínka nevyplavala. V sáčku pak necháme semínka okapat a mírně oschnout a hned vyséváme.

Přeji zdravý česnek bez zbytečné chemie!

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube