Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Moření cibule a česneku proti škůdcům

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Prosím Vás o názor na moření česneku a cibule proti škůdcům, zda si mohu dovolit Sulku, hypermangan či jiný přípravek, nebo máte jiné doporučení.
24. 3. 2011

Sulka ani hypermangan nejsou příliš nebezpečné, pokud se používají s mírou. Pro cibuloviny včetně okrasných se však nabízí ještě šetrnější a jednodušší řešení, a sice horká lázeň. Chce to po dobu 25 min udržet teplotu 50°C. Nesmí to být víc, to by zničilo zárodek rostliny nebo pupen, takže je nutný teploměr (např používaný při zavařování). Tato teplota spolehlivě ničí háďátka, působí i proti virům, bakteriím a plísním, výhodou je, že nepůsobí jen na povrchu, ale v celé cibuli. Pro zvýšení protiplísňového efektu můžete použít místo vody přesličkový odvar. Ten připravíte nejlépe, když vezmete cca 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody, druhý den přivedete k varu a 30 minut udržujete mírně vroucí, jakmile vychladne na 50°C, můžete aplikovat. Použít se dá i přesličkový extrakt (10 kapek na litr vody - pořádně rozmícháme). Je to osvědčená receptura paní Richbergové (kniha Tradiční zahrádka).

Takto "mořit" se dají i semena rostlin, nejlépe v sáčku, který se používá do kávovaru. Můžeme takto ošetřovat i více druhů semen (suchýsáček popíšeme obyčejnou měkčí tužkou), sáčky připneme k okraji nádoby třeba kolíčkem na prádlo, aby semínka nevyplavala. V sáčku pak necháme semínka okapat a mírně oschnout a hned vyséváme.

Přeji zdravý česnek bez zbytečné chemie!

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube