Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Sulka ani hypermangan nejsou příliš nebezpečné, pokud se používají s mírou. Pro cibuloviny včetně okrasných se však nabízí ještě šetrnější a jednodušší řešení, a sice horká lázeň. Chce to po dobu 25 min udržet teplotu 50°C. Nesmí to být víc, to by zničilo zárodek rostliny nebo pupen, takže je nutný teploměr (např používaný při zavařování). Tato teplota spolehlivě ničí háďátka, působí i proti virům, bakteriím a plísním, výhodou je, že nepůsobí jen na povrchu, ale v celé cibuli. Pro zvýšení protiplísňového efektu můžete použít místo vody přesličkový odvar. Ten připravíte nejlépe, když vezmete cca 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody, druhý den přivedete k varu a 30 minut udržujete mírně vroucí, jakmile vychladne na 50°C, můžete aplikovat. Použít se dá i přesličkový extrakt (10 kapek na litr vody - pořádně rozmícháme). Je to osvědčená receptura paní Richbergové (kniha Tradiční zahrádka).
Takto "mořit" se dají i semena rostlin, nejlépe v sáčku, který se používá do kávovaru. Můžeme takto ošetřovat i více druhů semen (suchýsáček popíšeme obyčejnou měkčí tužkou), sáčky připneme k okraji nádoby třeba kolíčkem na prádlo, aby semínka nevyplavala. V sáčku pak necháme semínka okapat a mírně oschnout a hned vyséváme.
Přeji zdravý česnek bez zbytečné chemie!
Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.