Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Je chybou mít na fasádě extrudovaný polystyren?

Kategorie: Ekologické stavění

Pri projekte na rekonštrukciu školy nam navrhol projektant omylom na zateplenie fasady miesto fasádneho extrudovany polystyren. Bohužial to nejde zmeniť. Hrozí nejaký problém ak sa na vonkajšej stene ponecha extrudovany polystyrén (okrem cenoveho problemu) napríklad plesne, ekolog. zaťaža a pod?
Srdečna vďaka za názor.

8. 3. 2011

Pokud to tak projektant navrhl, obávám se, že to nebyl omyl jediný. Ty dva druhy polystyrénu si mohou plést malé děti, ale už absolventům stavební průmyslovky by se to stát nemělo, jinak musí nutně propadnout.

Nevýhody ten extrudovaný (XPS) žádné nemá, při dané tloušťce izoluje trošku lépe než ten obyčejný bílý expandovaný (EPS), ba i trochu lépe než expandovaný tmavošedý v němž jsou nanočástice grafitu. Je to ovšem plýtvání materiálem, mnohem lepší je v téže ceně instalovat šedý polystyrén mnohem (aspoň dvakrát) větší tloušťky. Dokud není polystyrén k fasádě připevněn, mělo by to jít změnit... To, že je ev. nakoupený, nemůže vadit, dá se jistě prodat jen s malinkou ztrátou, nebo jej za ten hi-tech šedý vyměnit.

Plísně na zdi pod polystyrénem vznikají jen tehdy, když je vrstva polystyrénu stěží decimetr tlustá a když má navíc původní zeď také nějaké mírně zvýšené tepelně-izolační vlastnosti oproti masivnímu kameni či cihle. Pak totiž je v zimě i po zateplení nezanedbatelný teplotní spád i v té původní zdi, a rosný bod může v ní místo v polystyrénu.

Tlusté zateplení takový problém nikdy nemůže způsobit. Např. ve třičtvrtěmetrové zdi z plných cihel, jsou-li na ní přidány dva decimetry EPS (izolovat tenčí vrstvou je plýtvání penězi, rozumnější tloušťka je tři decimetry šedé pěny objemové hmotnosti i jen 10 kg/m3), je spád teploty v  původní zdi nejvýše šestinový oproti rozdílu interiér-exteriér. Takže je-li venku dlouhodobě -10 a uvnitř 20 stupňů, je pod polystyrénem 15< stupňů. To by v interiéru musela být v zimě relativní vlhkost 74 procent (musel by tam být bazén...), aby zeď pod polystyrénem začala vlhnout.

Kondenzace až v polystyrénu nevadí. Páry tam pronikne v zimě velmi málo, plíseň se tam nevytvoří, neb se tam nemá čím živit (nejsou tam ani prach s  organickými látkami ani minerály, polymer samotný rozkládat neumí).

Jak EPS, tak XPS mají odpor proti difuzi vodní páry řádově větší než cihlová zeď, takže průběh tlaku vodních par v původní zdi je v obou případech stejný. Jen množství páry, která v zimě zkondenzuje uvnitř XPS, je ještě nepatrnější než v případě EPS (kterým tehdy nějaká pára směrem ven přece jen difunduje).

(Pro jistotu ještě přepočet pro velmi tenkou, jen 10cm izolaci: na té třičvrtěmetrové zdi by i v takové dlouhodobé veliké zimě bylo aspoň 10 stupňů, takže by rel. vlhkost interiéru musela být trvale přes 50 %, aby se na zdi mohla zvenčí srážet voda -- taková vlhkost je za mrazů ve školní budově nepravděpodobná. Čili ani taková velmi tenká izolace žádný problém s plísněmi způsobit nemůže. Ještě tenčí, jaké se přidávaly dříve, k  plísním už vést mohou - ty jsou ale v každém případě mezi polystyrénem a cihlami tak dobře schovány před vnějším světem, že nikomu nevadí, podobně jako plísně v lesní půdě.)

Nějaké rozvahy ohledně vlhkosti atp. mám v textech z konce tisíciletí

Autor: Jan Hollan

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube