Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se zbavit vydry?

4. 1. 2011
Dobrý den, můj dotaz se týká vydry říční. Prošla jsem už hodně diskuzí a článků, ale ještě pořád jsem nenašla odpověď, která by mi pomohla. Máme menší rybník a už čtvrtým rokem se sem každou zimu vrací vydra. Z jara zase zmizí a je klid. Během zimy dokáže zlikvidovat cca polovinu ryb. Zkoušeli jsme ovčí vlnu, lidské vlasy, ale nic nepomáhá. Existuje vůbec nějaký způsob jak se jí zbavit? Taky už jsem vyčetla rady typu odstřelit, protože jinak to nejde, ale to mi nepřijde jako dobré řešení. A hlavně je vydra zákonem chráněné zvíře. Napadlo mě, zkusit jí odchytit do sklopce a odvézt pryč. Ale přemýšlím, jestli se i tak nedokáže vrátit. Můžete mi prosím nějak poradit?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Podle zákona č. 115/2000, o náhradách škod způsobených vybranými chráněnými živočichy, můžete za škody způsobené vydrou obdržet částečnou náhradu. Musíte ovšem prokázat, že jste se snažila škodám zabránit. Nebudu zastírat, že zabránit škodám vydrou je velmi obtížené. Zatím se nejvíce osvědčil elektrický síťový ohradník. Tedy nikoliv pásky či vodiče, ale síť. Podobá se to dlouhé volejbalové sítí s tenkým vodivým drátkem a používá se to jako ohrada pro pastvu koz (kozy totiž pásky podlezou). Napájení se již běžně provádí ze solárních panelů s baterií a za běžného počasí funguje bezchybně i v noci. Viděl jsem toto zařízení fungující v Rakousku. Také se vyplatí prohlédnout a opravit oplocení celého pozemku, podél plotu nasypat jemně mletý vápenec- podle toho snadno poznáte, kudy se vydra dostává dovnitř. V těchto místech doporučuji pravidelně - tedy třeba jednou týdně - rozprášit silnou voňavku či parfém a zavěsit tam rolničky (k dostání v mysliveckých potřebách) Žádné opatření nefunguje stoprocentně, ale můžete tím škody výrazně snížit. Bylo by vhodné také se domluvit na změně  rybí obsádky. Například kapři a amuři jsou pro vydru  snadnou kořistí.

Odstřel vydry, která je chráněná, je skutečně nelegální. Vydra tady byla dávno před příchodem člověka. Vytvořit v krajině rybník,  nasadit do něj ryby v koncentraci, která se nemůže (bez významné pomoci člověka) v přírodě udržet, je jako nasypat sýkorám ptačí zob do krmítka. Za normálních okolností  by ryby v takovém uzavřeném systému buď zmrzly nebo se udusily, takže vydra je logicky vyžere. Nepochybuji o tom, že vám rybník z hlediska majetkového patří, ale to ještě neznamená, že máte právo odstřelit vydru. Pokud jde o odchyt, tak i na to byste museli mít výjimku ze zákona. Navíc, čistě z praktického hlediska, je taková činnost nesmyslná. Po odstranění jedné vydry, která si tam obhajuje teritorium, se tam nastěhuje jiná.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 11. 2024