Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Škodí vydra?

Kategorie: Živočichové

Na Pohořelických rybnících jsem večer viděl zvláštní zvíře. Vypadalo jako kuna, ale plavalo ve vodě. Je možné, že by šlo o vydru? Slyšel jsem, že vydra škodí rybám. Je to škodná anebo je třeba ji chránit?
Odpověď revidována: 3. 2. 2009 (původní odpověď: 16. 10. 2005)
Podle popisu a chování zvířete jde zřejmě skutečně o vydru. Pokud jde o její škodlivost nebo užitečnost, je třeba si uvědomit, že jde o ryze ekonomické a nikoliv ekologické pojmy.

Člověk jako biologický druh, ať už si to připouští nebo ne, vstupuje s většinou jiných biologických druhů do běžných ekologických vztahů. Příkladem je poměr symbiózní (spolupráce), komensálský (společný zdroj potravy), parazitický (využívání) a podobně. V případě vydry říční jde o vztah vysloveně konkurenční. Člověk i vydra mají spadeno na sladkovodní ryby. Zatímco u člověka tvoří ryby jen poměrně malou část jeho všežravého jídelníčku, je vydra na ryby prakticky odkázaná, i když také v jejím jídelníčku se objevují i jiní živočichové a dokonce i rostlinná strava. Konkurence na volných tocích ještě není tak velký problém. Pokud si ale člověk vytvoří rybníky s rybí násadou, či vysazuje pstruhy do potoků a začne považovat tyto vodní plochy za svůj ranč a ryby za svoje krávy, nastává konflikt. Z vydry se stává "zlodějka," která krade. Kdo krade, ten je zločinec, a zločince je třeba zastřelit. Jediným, čím může vydra za své zločiny zaplatit, je její kožich. A to je další důvod, proč po vydře člověk jde.

Vydra patří podle platné legislativy k druhům silně ohroženým. Zároveň je však zcela nesmyslně zařazena v myslivecké vyhlášce mezi druhy, které mají dobu lovu. Samotný fakt, že má vydra dobu lovu, nenahrazuje povolení k lovu od ochrany přírody. Vede to však ke zmatkům, na které v důsledku doplácí vydra. Vydra není přímo závislá na čistotě vody, potřebuje však dostatek potravy, tedy hlavně ryb. To, že na mnoha oblastech České republiky vymizela, bylo způsobeno především vychytáním a vystřílením. V současné době se vydra zase rozšiřuje, takže je možné se s ní setkat i na jižní Moravě, i když zatím vzácně.

Autor: Radka Jarušková
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube