Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Škodí vydra?

Kategorie: Živočichové

Na Pohořelických rybnících jsem večer viděl zvláštní zvíře. Vypadalo jako kuna, ale plavalo ve vodě. Je možné, že by šlo o vydru? Slyšel jsem, že vydra škodí rybám. Je to škodná anebo je třeba ji chránit?
Odpověď revidována: 3. 2. 2009 (původní odpověď: 16. 10. 2005)
Podle popisu a chování zvířete jde zřejmě skutečně o vydru. Pokud jde o její škodlivost nebo užitečnost, je třeba si uvědomit, že jde o ryze ekonomické a nikoliv ekologické pojmy.

Člověk jako biologický druh, ať už si to připouští nebo ne, vstupuje s většinou jiných biologických druhů do běžných ekologických vztahů. Příkladem je poměr symbiózní (spolupráce), komensálský (společný zdroj potravy), parazitický (využívání) a podobně. V případě vydry říční jde o vztah vysloveně konkurenční. Člověk i vydra mají spadeno na sladkovodní ryby. Zatímco u člověka tvoří ryby jen poměrně malou část jeho všežravého jídelníčku, je vydra na ryby prakticky odkázaná, i když také v jejím jídelníčku se objevují i jiní živočichové a dokonce i rostlinná strava. Konkurence na volných tocích ještě není tak velký problém. Pokud si ale člověk vytvoří rybníky s rybí násadou, či vysazuje pstruhy do potoků a začne považovat tyto vodní plochy za svůj ranč a ryby za svoje krávy, nastává konflikt. Z vydry se stává "zlodějka," která krade. Kdo krade, ten je zločinec, a zločince je třeba zastřelit. Jediným, čím může vydra za své zločiny zaplatit, je její kožich. A to je další důvod, proč po vydře člověk jde.

Vydra patří podle platné legislativy k druhům silně ohroženým. Zároveň je však zcela nesmyslně zařazena v myslivecké vyhlášce mezi druhy, které mají dobu lovu. Samotný fakt, že má vydra dobu lovu, nenahrazuje povolení k lovu od ochrany přírody. Vede to však ke zmatkům, na které v důsledku doplácí vydra. Vydra není přímo závislá na čistotě vody, potřebuje však dostatek potravy, tedy hlavně ryb. To, že na mnoha oblastech České republiky vymizela, bylo způsobeno především vychytáním a vystřílením. V současné době se vydra zase rozšiřuje, takže je možné se s ní setkat i na jižní Moravě, i když zatím vzácně.

Autor: Radka Jarušková
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 2. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube