Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak ošetřit ovčí vlnu před použitím na izolaci domu?

Kategorie: Ekologické stavění

Hodlám postavit rodinný dům, podsklepený a na to umístit dřevostavbu. Tu hodlám  zateplit ovčí vlnou z vlastních ovcí. Jak bych měl postupovat s  úpravou ovčí vlny na zateplení svépomocí?
28. 7. 2009

Zateplení ovčí vlnou je u nás stále v plenkách, když se ale člověk vydá do zemí, kde si váží tradice, uvidíme, že situace je trošku jiná. Zatím nejpřesvědčivější informace mám z Británie. Z jejich zkušeností a z dalších posbíraných informací jsem zatím dokázal shrnout tyto zásady:

  • ovčí vlna musí být střižena z živých ovcí - ovce musí být před střihem čistá, volně se pasoucí na čisté louce, možná by ji pomohlo i proplavení v řece (viz Ottův naučný slovník heslo Ovčáctví)
  • silně zašpiněná místa (trus) je vhodné z vlny ručně odebrat
  • je vhodné (v Anglii a Dánsku se to dělá) uzavřít vlnu do konstrukce molotěsně, tedy všechny možné přístupy do prostoru s vlnou zajistit tkaninou nebo jiným materiálem, možné je také zašití vlny do pytlů a ty pak vkládat do prostoru v konstrukci. Z vlastní zkušenosti se mi tato obava nepotvrdila. I když byla vlna uzavřena bez zvláštní pečlivosti, moli ani jiní brouci se zatím po několika letech nevyskytují. Jako eventuální další přírodní ochrana proti molům slouží bylinky: Pelyněk brotan, Pelyněk pravý, Dobromysl obecná, Ožanka polejová, Svatolina cypříšková, Tymián obecný, Pískavice modrá - ovčí vlna neposkytuje konstrukci žádnou požární odolnost, tu je potřeba zajistit jiným způsobem. (Pozn. na bungalov - i podsklepený - není žádný požadavek požární odolnosti, naproti tomu na RD s podkrovím jsou požární požadavky relativně vysoké)
  • v případě zapáchající ovčí vlny je možné ji použít v konstrukci obdobně jako jinou izolaci tedy zcela odděleně od vnitřního prostoru pomocí parobrzdy nebo parozábrany. V případě čisté vlny je možné použít velmi skromnou parobrzdu (papír, tenké OSB, sádrokarton atp.), neboť vlivem vysoké sorbce ovčí vlny je zajištěna eliminace kondenzace. -Tloušťka tepelné izolace by neměla být menší než 300 mm, ve střeše až 400 mm.
Autor: Ludvík Trnka

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube