Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak ošetřit ovčí vlnu před použitím na izolaci domu?

28. 7. 2009
Hodlám postavit rodinný dům, podsklepený a na to umístit dřevostavbu. Tu hodlám  zateplit ovčí vlnou z vlastních ovcí. Jak bych měl postupovat s  úpravou ovčí vlny na zateplení svépomocí?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zateplení ovčí vlnou je u nás stále v plenkách, když se ale člověk vydá do zemí, kde si váží tradice, uvidíme, že situace je trošku jiná. Zatím nejpřesvědčivější informace mám z Británie. Z jejich zkušeností a z dalších posbíraných informací jsem zatím dokázal shrnout tyto zásady:

  • ovčí vlna musí být střižena z živých ovcí - ovce musí být před střihem čistá, volně se pasoucí na čisté louce, možná by ji pomohlo i proplavení v řece (viz Ottův naučný slovník heslo Ovčáctví)
  • silně zašpiněná místa (trus) je vhodné z vlny ručně odebrat
  • je vhodné (v Anglii a Dánsku se to dělá) uzavřít vlnu do konstrukce molotěsně, tedy všechny možné přístupy do prostoru s vlnou zajistit tkaninou nebo jiným materiálem, možné je také zašití vlny do pytlů a ty pak vkládat do prostoru v konstrukci. Z vlastní zkušenosti se mi tato obava nepotvrdila. I když byla vlna uzavřena bez zvláštní pečlivosti, moli ani jiní brouci se zatím po několika letech nevyskytují. Jako eventuální další přírodní ochrana proti molům slouží bylinky: Pelyněk brotan, Pelyněk pravý, Dobromysl obecná, Ožanka polejová, Svatolina cypříšková, Tymián obecný, Pískavice modrá - ovčí vlna neposkytuje konstrukci žádnou požární odolnost, tu je potřeba zajistit jiným způsobem. (Pozn. na bungalov - i podsklepený - není žádný požadavek požární odolnosti, naproti tomu na RD s podkrovím jsou požární požadavky relativně vysoké)
  • v případě zapáchající ovčí vlny je možné ji použít v konstrukci obdobně jako jinou izolaci tedy zcela odděleně od vnitřního prostoru pomocí parobrzdy nebo parozábrany. V případě čisté vlny je možné použít velmi skromnou parobrzdu (papír, tenké OSB, sádrokarton atp.), neboť vlivem vysoké sorbce ovčí vlny je zajištěna eliminace kondenzace. -Tloušťka tepelné izolace by neměla být menší než 300 mm, ve střeše až 400 mm.

Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 1. 2023