Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Čím je možno nahradit vlnu jako izolační materiál?

Kategorie: Ekologické stavění

Bydlíme 2 roky ve zbrusu nové valašské sroubenici (roubence z klasických hranatých smrkových trámů). Mezi trámy je jako izolace použita ovčí vlna. Tesaři, kteří roubenku stavěli tvrdili, že ovčí vlna je něčím napuštěna. Nicméně se každý den teď potýkáme s moly, kteří se do vlny dostaly. K vlně se dá dostat z venku, protože mezi trámy je jako těsnící vložka použito lano. To se dá vytáhnout a vlnu lze pak dostat ven. Chci se zeptat, ČÍM JI NAHRADIT? Nějakou vatou na umělé bázi? (Aby byla k mání a za přijatelnou cenu atd.) Nebo jen nastříkat nějaký prostředek do stávající ovčí vlny? Děkuji předem za jakoukoli radu.

30. 7. 2006

Vážený pane Habáni,

Bohužel vám v tomto ohledu příliš neporadím. Standardní ochrana vlny se provádí roztokem borové soli (tetraboritan sodný), nemám ale bohužel příliš mnoho informací ohledně jeho účinnosti.

Viděl jsem že někteří stavitelé srubů používají PUR pěnu, to je ovšem dosti v rozporu s celkově šetrným přístupem stavby.

Asi je možné použít obyčejnou minerální vatu. Ta není nijak zvlášť drahá cca 800 Kč za kubík.

Jako třetí možnost bych viděl pečlivé utěsnění celého prostoru vyplněného vlnou. Moly kteří již ve vlně jsou se z ní nedostanou ven a noví se tam také nedostanou. Je zde ovšem reálné riziko úplného sežrání vlny a tím značného zvýšení prostupu tepla konstrukcí.

Autor: Ludvík Trnka
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube