Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je třeba do izolace z ovčí vlny v roubence parozábrana?

Kategorie: Ekologické stavění

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na vnitřní zateplení ovčí vlnou v roubence. Články uvádějí, že se nemusí použít parozábrana. Projektant říká, že ano. Děkuji.
5. 6. 2009
Dobrý den

s výpočtem skladeb konstrukcí s použitím silně absorpčních materiálů (což jsou většinou biologická rouna jako konopí, len, sláma a ovčí vlna) je problém, neboť nebyl vyvinut žádný jednoduchý výpočtový model. Aplikuje-li se standardní výpočtový model, jak jej např. uvádí ČSN, tak vychází nepravdivé výsledky, většinou z tohoto výpočtu vznikají přehnaně bezpečná řešení. A to je zřejmě i váš případ.

Ovčí vlna má vysokou schopnost absorpce vodní páry. Tím jak pára postupuje konstrukcí k chladnějším částem, se její absolutní množství snižuje a s klesající teplotou tak nedochází k nasycení a následné kondenzaci tak brzy jako u materiálů, které schopnost absorpce nemají.

Bohužel vám ale nedokáži jednoduše říci jaká skladba bude pro vaši roubenku dostatečná. Pokud uvažujete o zateplení v tloušťce 5 cm a méně, pak bych si nedělal starosti, je možné použít jakoukoliv skladbu konstrukce bez parozábrany.

Pokud však použijete tloušťku nad 8 cm, bude nutné zamezit proudění vzduchu do izolace a před izolaci instalovat parobrzdu nejlépe ve formě omítky, nejlépe hliněné.

Pozor na vzduchotěsné řešení detailů.

Poté instalovat do místnosti vlhkoměr a větráním udržovat stabilní vlhkost 50% a méně.

Autor: Ludvík Trnka

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube