Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Ekologické izolační materiály?

Kategorie: Ekologické stavění

Mohu použít na zateplení domu nějaké ekologické materiály?
Odpověď revidována: 1. 1. 2009 (původní odpověď: 10. 11. 2005)

Zateplení domu samo o sobě je počinem, který přispívá ke snížení zátěže životního prostředí. To, jaký materiál na zateplení použijeme, by nemělo být na prvním místě. Na prvním místě by měla být tloušťka zateplení, která by neměla klesnout pod 15 cm (u stropu a podkroví spíše dvacet a více).

Pod ekologickými stavebními materiály lze rozumět takové, které svým životním cyklem zatěžují životní prostředí podstatně méně než jiné běžné materiály. Jsou jimi zejména materiály na přírodní rostlinné bázi nebo materiály s jednoduchou přípravou. To je například dřevo a hlína jako zástupci tradičních stavebních technologií. V dnešní době se trend přírodních materiálů u nás rozvíjí a lze najít na trhu (často z dovozu ze zahraničí a za poměrně vysokou cenu) materiály na bázi konopí, lnu, ovčí vlny, dřevité vlny aj. Zvláštní postavení mezi izolačními materiály zaujímají balíky slámy. Jde o kvalitní izolaci ovšem za velmi nízkou cenu. (mezi 0,- až 200 Kč za kubík). Díky nízké ceně si lze dovolit i velkorysé izolace dosahující 40 nebo 50 cm.

Autor: Ludvík Trnka
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube