Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Poškodí vypouštění rybníku šklebli rybničnou?

Kategorie: Živočichové

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,  v jaké hloubce žijí škeble rybniční. Máme je na rybníce a  jsou převážně v bahně, ale teď chtějí rybník upouštět (je to bývalý lom) a tam je pak velká hloubka, a tak bych se chtěla zeptat, do jaké hloubky mohou žít škeble,aby přežily.
17. 4. 2009

Škeble rybničná /(Anodonta cygnea)/ měří až 220 mm,  je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné, na rozdíl od příbuzné škeble říční. Pokud jde o  druh  škeble řibničná , je to zvláště chráněný podle zákona 114/92 Sb  a jakékoliv manipulace (i když související s běžným hospodařením) s hladinou musí být odsouhlaseny orgánem ochrany přírody, to je v tomto případě MŽP a nebo příslušná CHKO (chráněná krajinná oblast) V tomto rozhodnutí orgánu ochrany přírody  musí být napsáno, jak muže hladina zaklesnout a nebo co v době snížení hladiny se škeblemi dělat.

Škeble rybničné většinou žijí v hloubkách do dvou metrů, ale krátkodobě mohou přežít ve větších hloubkách nebo i ve vlhkém bahně. Dlouhodobé a úplné vypuštění rybníka zcela jistě nepřežijí. Bez konkrétní znalosti území ovšem není možné dávat žádné rady a je třeba vždy vyžadovat rozhodnutí orgánu ochrany přírody.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube