Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Poškodí vypouštění rybníku šklebli rybničnou?

17. 4. 2009
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,  v jaké hloubce žijí škeble rybniční. Máme je na rybníce a  jsou převážně v bahně, ale teď chtějí rybník upouštět (je to bývalý lom) a tam je pak velká hloubka, a tak bych se chtěla zeptat, do jaké hloubky mohou žít škeble,aby přežily.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Škeble rybničná /(Anodonta cygnea)/ měří až 220 mm,  je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné, na rozdíl od příbuzné škeble říční. Pokud jde o  druh  škeble řibničná , je to zvláště chráněný podle zákona 114/92 Sb  a jakékoliv manipulace (i když související s běžným hospodařením) s hladinou musí být odsouhlaseny orgánem ochrany přírody, to je v tomto případě MŽP a nebo příslušná CHKO (chráněná krajinná oblast) V tomto rozhodnutí orgánu ochrany přírody  musí být napsáno, jak muže hladina zaklesnout a nebo co v době snížení hladiny se škeblemi dělat.

Škeble rybničné většinou žijí v hloubkách do dvou metrů, ale krátkodobě mohou přežít ve větších hloubkách nebo i ve vlhkém bahně. Dlouhodobé a úplné vypuštění rybníka zcela jistě nepřežijí. Bez konkrétní znalosti území ovšem není možné dávat žádné rady a je třeba vždy vyžadovat rozhodnutí orgánu ochrany přírody.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024