Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Odlišnosti škeble říční od rybniční

Kategorie: Živočichové

Jak se liší škeble rybničná od škeble říční? Lze to poznat jen z prázdné (celé) schránky a jak? Jsou nějaké viditelné znaky, podle nichž bych to poznal i já? Jsem naprostý laik.
3. 4. 2009

Dobrý den!
Pokud máte k dispozici lastury, srovnejte jejich velikost  a tvar.

Škeble rybničná (Anodonta cygnea)měří až 220 mm, je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné.

Škeble říční (Anodonta anatina) je jedním z nejhojnějších druhů mlžů . Žije  v tekoucích vodách. Délka lastury 75-120 mm, šířka 45-64 mm. Lastura je kosočtverečně vejčitá. Vrcholové lišty jsou přímé, nejsou rovnoběžné s přírůstkovými čárami. Lastury tlustší, obvykle uvnitř bělošedé.

Pokud jsou lastury větší než 120 mm jde vždy škebli rybničnou, u menších lastur srovnejte tvar. Pokud je tvar poněkud kosočtverečný nikoliv pravidelně vejčitý jde o škebli říční.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube