Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Odlišnosti škeble říční od rybniční

Kategorie: Živočichové

Jak se liší škeble rybničná od škeble říční? Lze to poznat jen z prázdné (celé) schránky a jak? Jsou nějaké viditelné znaky, podle nichž bych to poznal i já? Jsem naprostý laik.
3. 4. 2009

Dobrý den!
Pokud máte k dispozici lastury, srovnejte jejich velikost  a tvar.

Škeble rybničná (Anodonta cygnea)měří až 220 mm, je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné.

Škeble říční (Anodonta anatina) je jedním z nejhojnějších druhů mlžů . Žije  v tekoucích vodách. Délka lastury 75-120 mm, šířka 45-64 mm. Lastura je kosočtverečně vejčitá. Vrcholové lišty jsou přímé, nejsou rovnoběžné s přírůstkovými čárami. Lastury tlustší, obvykle uvnitř bělošedé.

Pokud jsou lastury větší než 120 mm jde vždy škebli rybničnou, u menších lastur srovnejte tvar. Pokud je tvar poněkud kosočtverečný nikoliv pravidelně vejčitý jde o škebli říční.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube