Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Odlišnosti škeble říční od rybniční

3. 4. 2009
Jak se liší škeble rybničná od škeble říční? Lze to poznat jen z prázdné (celé) schránky a jak? Jsou nějaké viditelné znaky, podle nichž bych to poznal i já? Jsem naprostý laik.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den!
Pokud máte k dispozici lastury, srovnejte jejich velikost  a tvar.

Škeble rybničná (Anodonta cygnea)měří až 220 mm, je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné.

Škeble říční (Anodonta anatina) je jedním z nejhojnějších druhů mlžů . Žije  v tekoucích vodách. Délka lastury 75-120 mm, šířka 45-64 mm. Lastura je kosočtverečně vejčitá. Vrcholové lišty jsou přímé, nejsou rovnoběžné s přírůstkovými čárami. Lastury tlustší, obvykle uvnitř bělošedé.

Pokud jsou lastury větší než 120 mm jde vždy škebli rybničnou, u menších lastur srovnejte tvar. Pokud je tvar poněkud kosočtverečný nikoliv pravidelně vejčitý jde o škebli říční.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024