Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Lze použít sud na zachycování dešťovky?

23. 3. 2009
Dobrý den,
zakoupil jsem z druhé ruky plastový sud s ujištěním, že obsahem nebyla nebezpečná látka. Sud chci použít na zachycování dešťové vody na zalévání. Na štítku jsem našel následující:EMPILAN KA.5/90 FL  ALCOHOL ETHAXYLATE Huntsman (asi francouzská firma) - Surface sciences a podle některých informací na internetu usuzuji, že se nejedná o neškodnou látku. Můžete mi prosím poskytnout informaci, zda mohu zbytky látky v sudu vypláchnout a používat sud k uvedenému účelu.
Obdobný problém mám z druhým sudem - bohužel štítek je velmi špatně čitelný ale objevil jsem symbol lebky se zkříženými hnáty a část názvu "dNcetYLENGLYKo..." (velká písmena znamenají jistou součást názvu, malá odhaduji) a adresu Mezi úvozy Praha 9, Horní Počernice a datum 25.7.2002. Předpokládám, že v tomto případě se jedná vyloženě o nebezpečnou látku a sud nemohu použít.
Děkuji za informaci.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pokud jsou ve sudech zbytky obsahu, doporučuji značnou opatrnost při manipulaci s nimi, přinejmenším základní ochraně pomůcky jako rukavice + brýle. 

První skupina látek se používá jako povrchové aktivní látky, např. jako součást pesticidů nebo čisticích prostředku. O jejich možných zdravotních rizicích jsou dostupné jen omezené informace. 

V připadá druhém jde patrně o sud české pobočky firmy Brenntag CEE GmbH a je na místě nejvyšší opatrnost, neboť ona značka lebky se zkříženými hnáty je oficiálním označením nebezpečné vlastnosti obsahu sudu, v tomto případě označující toxicitu. 

Z trosek názvu by se podle mého názoru mohlo jednat o diethylen glycol (111-46-6) nebo o směs obsahující tuto látku. Glykol je látka hojně užívána v průmyslu, ale která pro své zdraví škodlivé vlastnosti není povolena k použití v potravinářství, je mimo jiné považován za látku reprotoxickou /narušující rozmnožování/. Může způsobovat deprese, poruchy jater a ledvin, podráždění oči, kůže, dýchacích cest a zažívacího traktu, pocity nevolnosti, nuceni na zvracení až zvracení atd. 

Záleží samozřejmě na tom, co hodláte vodou zachycenou do těchto sudu zalévat. Zeleninu určenou ke konzumaci bych Vám raději zalévat touto vodou nedoporučil.

Autor: Miroslav Šuta; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024