Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Lze použít sud na zachycování dešťovky?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den,
zakoupil jsem z druhé ruky plastový sud s ujištěním, že obsahem nebyla nebezpečná látka. Sud chci použít na zachycování dešťové vody na zalévání. Na štítku jsem našel následující:EMPILAN KA.5/90 FL  ALCOHOL ETHAXYLATE Huntsman (asi francouzská firma) - Surface sciences a podle některých informací na internetu usuzuji, že se nejedná o neškodnou látku. Můžete mi prosím poskytnout informaci, zda mohu zbytky látky v sudu vypláchnout a používat sud k uvedenému účelu.
Obdobný problém mám z druhým sudem - bohužel štítek je velmi špatně čitelný ale objevil jsem symbol lebky se zkříženými hnáty a část názvu "dNcetYLENGLYKo..." (velká písmena znamenají jistou součást názvu, malá odhaduji) a adresu Mezi úvozy Praha 9, Horní Počernice a datum 25.7.2002. Předpokládám, že v tomto případě se jedná vyloženě o nebezpečnou látku a sud nemohu použít.
Děkuji za informaci.
23. 3. 2009

Pokud jsou ve sudech zbytky obsahu, doporučuji značnou opatrnost při manipulaci s nimi, přinejmenším základní ochraně pomůcky jako rukavice + brýle. 

První skupina látek se používá jako povrchové aktivní látky, např. jako součást pesticidů nebo čisticích prostředku. O jejich možných zdravotních rizicích jsou dostupné jen omezené informace. 

V připadá druhém jde patrně o sud české pobočky firmy Brenntag CEE GmbH a je na místě nejvyšší opatrnost, neboť ona značka lebky se zkříženými hnáty je oficiálním označením nebezpečné vlastnosti obsahu sudu, v tomto případě označující toxicitu. 

Z trosek názvu by se podle mého názoru mohlo jednat o diethylen glycol (111-46-6) nebo o směs obsahující tuto látku. Glykol je látka hojně užívána v průmyslu, ale která pro své zdraví škodlivé vlastnosti není povolena k použití v potravinářství, je mimo jiné považován za látku reprotoxickou /narušující rozmnožování/. Může způsobovat deprese, poruchy jater a ledvin, podráždění oči, kůže, dýchacích cest a zažívacího traktu, pocity nevolnosti, nuceni na zvracení až zvracení atd. 

Záleží samozřejmě na tom, co hodláte vodou zachycenou do těchto sudu zalévat. Zeleninu určenou ke konzumaci bych Vám raději zalévat touto vodou nedoporučil.

Autor: Miroslav Šuta

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube