Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak účinně zabránit vhazování letáků do schránky?

27. 10. 2008
Jak zabránit vhazování reklamních letáků do schránky? Existuje nějaká univerzální nálepka, kterou je distributor povinen respektovat?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ochranu proti nechtěnému vhazování reklamních letáků do Vaší schránky Vám poskytuje Zákon o regulaci reklamy, dle kterého se podle §8a odst. 1 písm.f  právnická osoba dopustí správního deliktu tím, že jako šiřitel šíří nevyžádanou reklamu, pokud takto šířená reklama vede k výdajům adresáta nebo jej obtěžuje. Podle výkladu uvedeného v Diplomové práci Tomáše Navrátila (s názvem Vybrané skutkové podstaty podle generální klauzule, Právnická fakulta Masarykovy Univerzity Brno) to znamená, že pokud dáte předem jasně a srozumitelně najevo, že reklamní materiály nechcete (a k tomu podle mého názoru zcela postačuje nálepka "nechci reklamní materiály" na Vaší schránce), tak by Vám doručovatel letáky do schránky házet neměl. Podle tohoto je tedy pro distributora závazná jakákoliv nálepka, záleží jen na obsahu textu, který na ní je.

Pokud to distributor nerespektuje, tak provádí nekalou soutěžní praktiku, konkrétně jde o reklamu nadmíru obtěžující. Je možná důležité zmínit, že letáky často distribuují soukromé firmy, které nemají z Českou poštou nic společného. Jednotliví doručovatelé asi v praxi nemusí být poučeni o povinnosti nevhazovat Vám letáky do schránky, když o ně nestojíte. Pokud se ve Vaší schránce i přes umístění nálepky objeví reklamní materiály, tak se věc pokuste vysvětlit doručovateli a nebo jej požádejte o kontakt na vedoucího distribuční firmy s pohrůžkou, že pokud jednání nezmění, tak podáte stížnost na Živnostenský úřad (=Krajský živnostenský úřad inzerenta). Nálepka "nechci reklamní materiály" je k dispozici v naší Ekoporadně Veronica, Panská 9, Brno.

Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Ostatní Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024