Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak účinně zabránit vhazování letáků do schránky?

Kategorie: Ochrana spotřebitele

Jak zabránit vhazování reklamních letáků do schránky? Existuje nějaká univerzální nálepka, kterou je distributor povinen respektovat?
27. 10. 2008

Ochranu proti nechtěnému vhazování reklamních letáků do Vaší schránky Vám poskytuje Zákon o regulaci reklamy, dle kterého se podle §8a odst. 1 písm.f  právnická osoba dopustí správního deliktu tím, že jako šiřitel šíří nevyžádanou reklamu, pokud takto šířená reklama vede k výdajům adresáta nebo jej obtěžuje. Podle výkladu uvedeného v Diplomové práci Tomáše Navrátila (s názvem Vybrané skutkové podstaty podle generální klauzule, Právnická fakulta Masarykovy Univerzity Brno) to znamená, že pokud dáte předem jasně a srozumitelně najevo, že reklamní materiály nechcete (a k tomu podle mého názoru zcela postačuje nálepka "nechci reklamní materiály" na Vaší schránce), tak by Vám doručovatel letáky do schránky házet neměl. Podle tohoto je tedy pro distributora závazná jakákoliv nálepka, záleží jen na obsahu textu, který na ní je.

Pokud to distributor nerespektuje, tak provádí nekalou soutěžní praktiku, konkrétně jde o reklamu nadmíru obtěžující. Je možná důležité zmínit, že letáky často distribuují soukromé firmy, které nemají z Českou poštou nic společného. Jednotliví doručovatelé asi v praxi nemusí být poučeni o povinnosti nevhazovat Vám letáky do schránky, když o ně nestojíte. Pokud se ve Vaší schránce i přes umístění nálepky objeví reklamní materiály, tak se věc pokuste vysvětlit doručovateli a nebo jej požádejte o kontakt na vedoucího distribuční firmy s pohrůžkou, že pokud jednání nezmění, tak podáte stížnost na Živnostenský úřad (=Krajský živnostenský úřad inzerenta). Nálepka "nechci reklamní materiály" je k dispozici v naší Ekoporadně Veronica, Panská 9, Brno.

Autor: Monika Popelková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana spotřebitele“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube