Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Co se škvárou z pod podlahy?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den, prosím o váš názor na "škodlivost" škváry. Renovujeme podlahu a na vyvezenou škváru jsem měla v úmyslu objednat kontejner na stavební odpad. Manžel je ale toho názoru, že škvára, po které jsme x let "chodili" (byla přímo pod prkny)a která už tam leží dobrých 20,30 let, nemůže být nějak škodlivá a lze ji navézt na zahradu a zasypat eventuálně zeminou. Mně se představa škváry na zahradě nelíbí, ale nejsem schopná dohledat konkrétní informace o její případné škodlivosti.

Poradíte?

Odpověď revidována: 22. 8. 2017 (původní odpověď: 6. 5. 2008)

Od roku 1983 jsou stavební materiály podrobovány kontrole - výrobce či dovozce musí jednou ročně nechat změřit radioaktivitu svých výrobků. Před rokem 1983 se škvára jako stavební materiál používala pro svoji levnost běžně, ale byla mimo kontrolu a kvůli vyššímu obsahu radonu v některých našich uhelných ložiscích se odpad ze spalování uhlí mohl kontaminovat a existuje tedy riziko, že jste vystaveni nějaké míře radioaktivity. Proto doporučujeme při zvažování, zda-li škváru v domě nechat či ne , zpracovat  buď rozbor vzorku škváry (Státní ústav radiační ochrany) nebo měření radonu v bytě/domě.  Měření koncentrace radonu v bytech provádí Státní úřad pro jadernou bezpečnost sídlící v krajských městech nebo firmy, které mají povolení tohoto úřadu měření provádět.

Další informace o radonu najdete např. ve článku pana doktora Šuty na našem webu, nebo na stránkách zmíněného Státního ústavu radiační ochrany.

Autor: Hana Chalupská

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube