Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co se škvárou z pod podlahy?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den, prosím o váš názor na "škodlivost" škváry. Renovujeme podlahu a na vyvezenou škváru jsem měla v úmyslu objednat kontejner na stavební odpad. Manžel je ale toho názoru, že škvára, po které jsme x let "chodili" (byla přímo pod prkny)a která už tam leží dobrých 20,30 let, nemůže být nějak škodlivá a lze ji navézt na zahradu a zasypat eventuálně zeminou. Mně se představa škváry na zahradě nelíbí, ale nejsem schopná dohledat konkrétní informace o její případné škodlivosti.

Poradíte?

Odpověď revidována: 22. 8. 2017 (původní odpověď: 6. 5. 2008)

Od roku 1983 jsou stavební materiály podrobovány kontrole - výrobce či dovozce musí jednou ročně nechat změřit radioaktivitu svých výrobků. Před rokem 1983 se škvára jako stavební materiál používala pro svoji levnost běžně, ale byla mimo kontrolu a kvůli vyššímu obsahu radonu v některých našich uhelných ložiscích se odpad ze spalování uhlí mohl kontaminovat a existuje tedy riziko, že jste vystaveni nějaké míře radioaktivity. Proto doporučujeme při zvažování, zda-li škváru v domě nechat či ne , zpracovat  buď rozbor vzorku škváry (Státní ústav radiační ochrany) nebo měření radonu v bytě/domě.  Měření koncentrace radonu v bytech provádí Státní úřad pro jadernou bezpečnost sídlící v krajských městech nebo firmy, které mají povolení tohoto úřadu měření provádět.

Další informace o radonu najdete např. ve článku pana doktora Šuty na našem webu, nebo na stránkách zmíněného Státního ústavu radiační ochrany.

Autor: Hana Chalupská

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube