Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak vyřešit problém odvětrávání digestoře u kvalitně izolovaných domů?

Kategorie: Ekologické stavění

Dobrý den,
nemohu nikde najít informaci ohledně problematiky odvětrání digestoře. Stavím novostavbu ze ztraceného bednění (beton+polystyren) s nadstandardní izolací. Nikdo mi ovšem nedokáže sdělit, co se stane po provrtání díry na odvětrání digestoře (poruším tím draze zaplacenou tepelnou izolaci). Nyní řeším, zda by tedy neměla být digestoř pouze rekuperační na uhlíkový filtr. Existuje v tomto směru nějaká metodika? Děkuji.

19. 2. 2008

Dobrý den

Každý prostup tepelnou izolací je samozřejmě problematický. Ohledně vzduchotechnických potrubí je to řešeno tak, že potrubí je až k jednotce tepelně izolováno. Zejména jsou tak řešeny rekuperační jednotky resp. potrubí od nich. Případ digestoře je specifický tím, že největší ztrátu tepla zde neznamená poměrně malý (i když ne zcela zanedbatelný) tepelný most samotného potrubí, ale samotný odvod teplého vzduchu při běžící jednotce. Záleží však samozřejmě také na četnosti užití.Minimalizace tepelného mostu potrubím tedy znamená: izolaci potrubí až k jednotce a pokud možno izolace samotné jednotky, uzavíratelnost potrubí v době nečinnosti jednotky.

V domech, které kromě dobré "draze zaplacené" izolace obsahují navíc automatický větrací systém s rekuperací vzduchu, se zásadně doporučuje vámi zmiňovaná cirkulační digestoř s uhlíkovým filtrem. Odtahová digestoř by zcela znehodnotila zisk rekuperátoru.
S pozdravem

Autor: Ludvík Trnka

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube