Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak je možné, že se po městě prodávají konvalinky?

Revidováno: 20. 3. 2014 (původní text: 26. 10. 2005)

Na spoustě míst v Brně se na jaře prodávají kytičky konvalinek. Chtěla bych vědět, zda se můžou volně trhat a prodávat ?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zatímco prodej sněženek je zákonem upraven, pro prodej konvalinek žádná pravidla zákonem stanovena nejsou (mám teď na mysli samozřejmě zákony z oblasti ochrany přírody a krajiny). Sněženka předjarní, jak zní celý její botanický název, je rostlinkou chráněnou (podle vyhlášky č.395/1992 Sb. k zákonu č. 114/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh), konvalinka vonná chráněna není. Dalo by se tedy skoro říci, že konvalinky můžeme trhat kdekoliv.
Ale pozor! Trhat ji sice můžeme, ovšem ne kdekoliv. I nadále platí železné pravidlo chráněných území, které říká, že se v chráněném území se nesmí trhat nic. Vše v prostoru chráněného území se stává chráněným též.

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024