Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak je možné, že se po městě prodávají konvalinky?

Kategorie: Rostliny

Na spoustě míst v Brně se na jaře prodávají kytičky konvalinek. Chtěla bych vědět, zda se můžou volně trhat a prodávat ?

Odpověď revidována: 20. 3. 2014 (původní odpověď: 26. 10. 2005)

Zatímco prodej sněženek je zákonem upraven, pro prodej konvalinek žádná pravidla zákonem stanovena nejsou (mám teď na mysli samozřejmě zákony z oblasti ochrany přírody a krajiny). Sněženka předjarní, jak zní celý její botanický název, je rostlinkou chráněnou (podle vyhlášky č.395/1992 Sb. k zákonu č. 114/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh), konvalinka vonná chráněna není. Dalo by se tedy skoro říci, že konvalinky můžeme trhat kdekoliv.
Ale pozor! Trhat ji sice můžeme, ovšem ne kdekoliv. I nadále platí železné pravidlo chráněných území, které říká, že se v chráněném území se nesmí trhat nic. Vše v prostoru chráněného území se stává chráněným též.

Autor: Vilém Řiháček

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 17. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube