Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak zaizolovat půdu chalupy slaměnými balíky?

Kategorie: Ekologické stavění

Dobrý den,
na vašich webových stránkách mě zaujalo izolování domů pomocí slaměných balíků. Máme vesnickou chalupu a chtěli bychom izolovat nepochozí půdu slaměnými balíky. Můžete mi prosím poradit zda se nejdříve pokládá polyetylénová folie jako parozábrana nebo mohu rovnou na podlahu půdy pokládat balíky slámy? Děkuji za odpověď.
5. 9. 2007

Dobrý den
Pokud se jedná o zřídka obývanou chalupu - pouze každý víkend či méně (zejména jde o zimní období) pak zcela postačuje balíky na půdu pouze naskládat (velmi těsně, všechny mezery pečlivě vyplnit) - to je minimální, ale de-facto dostatečné a funkční řešení. Pokud se jedná o častěji obývanou chalupu (v zimním období) je možné přistoupit k řešení, které se volí u rodinného domu. Pod balíky se nainstaluje parotěsná zábrana nebo postačuje i parobrzda. To je buď vámi navržená PE fólie s pečlivě přelepenými spoji a s okraji vytaženými až na horní úroveň balíků nebo to může být OSB deska s tmelenými a lepenými spoji - to v případě, že byste se rozhodl měnit záklop (a starý záklop např. potom využít jako novou zvýšenou podlahu půdy).

Na seskládané balíky je potom nutné dát nějakou zábranu proti přílišnému provětrávání. Může to být závětrná fólie s nízkým difúzním odporem (tzv. pojistná fólie, která se běžně dává pod střešní tašky) nebo je možné použít hliněnou omazávku (řídkou hliněnou maltu dobře vetřít do balíků - je vhodné omazávku neprovádět na podzim, nemusela by stihnout vyschnout a může pak zbytečně plesnivět) . Pokud je zapotřebí půdu dále používat jako skladový prostor, je možné sbít přímo na balíky prkennou podlahu. Je sice trošku houpavá, ale na občasnou "návštěvu" to nevadí.

Balíky by měly mít slušnou objemovou hmotnost - alespoň 80 kg na kubík. A  jak jsem již psal, instalaci je zapotřebí provádět pečlivě tak aby nevznikaly žádné dutiny. Případné dutinky je možné vyplňovat volnou slámou pomocí "šťouchadla".

Autor: Ludvík Trnka

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube