Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Od nás pro vás!

Naším cílem v ochraně klimatu je vzdělávat a ukazovat možné cesty k uhlíkově neutrální budoucnosti. Za dobu našeho působení jsme vytvořili mnoho užitečných výstupů, které mohou pomoci i vám. Uvidíte, že snižování „uhlíkové stopy" může být i radostné! Ať už se chcete chovat k přírodě šetrně jako jednotlivec či hledáte inspiraci pro svou obec či komunitu, jsme tu pro vás. Jste zastupitelem obce? Jste učitelem? Jste zodpovědným občanem? Každému máme co nabídnout!

Pro obce

Elektronický nástroj pro analýzu zranitelnosti – elektronický nástroj určený pro provádění analýzy zranitelnosti v rámci MAS (místních akčních skupin) nebo obcí. Jak zranitelné je území, na kterém žijete? Jaké hrozby vás ohrožují? Na co se zaměřit ve strategiích určených pro rozvoj na místní úrovni? Verze nástroje z prosince 2018. Doporučujeme otevírat a pracovat v kancelářském balíku LibreOffice (program Calc). LibreOffice je zdarma, v češtině a je dostupný pro většinu běžných operačních systémů, jako je Windows, Mac OS a Linux. Stáhnětě si aktuální stabilní verzi kancelářského balíku LibreOffice.

Publikace Od zranitelnosti k resilienci – jak zapracovat adaptaci změny klimatu do lokálních strategiích? Jak analyzovat území? Jak identifikovat hrozby? Jak zhodnotit zranitelnost a odhadnout pravděpodobnost hrozeb? Jak navrhnout a ohodnotit adaptační opatření?

Města a ochrana klimatu – v knize jsou shrnuty důvody pro ochranu klimatu a uvedeny příklady, jak k ní mohou přispět města. Pozornost je věnování popisu evropské síti měst zapojených do „Úmluvy starostů a primátorů". Členové této sítě se zavázaly snížit své emise o více než 20 % do roku 2020.

Příklady dobré praxe – resilience a adaptace na klimatickou změnu v regionálních strategiích - inspirujte se konkrétními příklady z ČR i ze světa, jak začlenit prvky adaptace na klimatickou změnu do regionálních strategií! Databáze má sloužit jako nástroj inspirace pro místní akční skupiny (MAS) – nejlépe ve smyslu: kam se jet podívat, s kým se setkat, od koho čerpat zkušenosti.

Centrum Hostětín – exkurze po ekologických projektech, udržitelný rozvoj v praxi, semináře a workshopy. To vše a mnohem víc v našem Centru Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat. 

Podívejte se, jak vést své instituce šetrněji k životnímu prostředí v naší sekci Zeleného úřadování!

Pro veřejnost a školy

Vzdělávací videa – tři výuková videa a celkem 40 minut, které vám mohou pomoct porozumět klimatické změně od A do Z. První video je věnováno příčinám, ve druhém řešíme dopady klimatické změny a ve třetím videu se dozvíte o možnosti adaptace. 

Ochrana klimatu – vzdělávací text + metodický manuál (prosinec 2020, třetí a zcela přepracované vydání)

Klimatický glosář (novinka prosinec 2020)

Výstava Prima klima – unikátní putovní výstava o globální změně klimatu. Rádi vám ji zapůjčíme!

CO2 liga – celorepubliková školní soutěž na téma změny klimatu. Zapojte i vaši školu!

Centrum Hostětín – výukové pobyty a exkurze, ekopobyty pro školy, exkurze po ekologických projektech. To vše a mnohem víc v našem Centru Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat.

Mnohé, co můžete dělat proti klimatické změně, také naleznete v našich sekcích „zelená domácnost a nakupování“, „ekoporadna“, či „aktivní občan“.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 4. 10. 2021