Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Pro obce

 

 

Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. Cílem je dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, což je závazek EU, ke kterému přistoupila i Česká republika.

Role měst, městysů a vesnic je velmi významná a bude i nadále růst. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách - při výstavbě, rekonstrukcích i provozu. 

 

Nabídka pro města a obce z dílny Ekologického institutu Veronica

 

Ochrana klimatu na místní úrovni (2021)

Publikace ukazuje řadu konkrétních možností, které mohou obce a města podniknout pro ochranu klimatu.
Chcete si spočítat uhlíkovou stopu?
Připojit se k Paktu starostů a primátorů?
Věnovat se komunitní energetice?
Vyhlásit stav klimatické nouze?
Pak je publikace právě pro vás.

Několikastránková publikace je výtahem z komplexní Učebnice ochrany klimatu.

Od zranitelnosti k resilienci (2018)

Publikace se zabývá tématy:
Jak zapracovat adaptaci změny klimatu do lokálních strategiích?

Jak analyzovat území? Jak identifikovat hrozby?
Jak zhodnotit zranitelnost a odhadnout pravděpodobnost hrozeb?
Jak navrhnout a ohodnotit adaptační opatření?

   

Elektronický nástroj pro analýzu zranitelnosti (2018)

Elektronický nástroj určený pro provádění analýzy zranitelnosti v rámci MAS (místních akčních skupin) nebo obcí.

  • Jak zranitelné je území, na kterém žijete?
  • Jaké hrozby vás ohrožují?
  • Na co se zaměřit ve strategiích určených pro rozvoj na místní úrovni?

Verze nástroje z prosince 2018. Doporučujeme otevírat a pracovat v kancelářském balíku LibreOffice (program Calc). LibreOffice je zdarma, v češtině a je dostupný pro většinu běžných operačních systémů, jako je Windows, Mac OS a Linux. Stáhněte si aktuální stabilní verzi kancelářského balíku LibreOffice.

  

Příklady dobré praxe – resilience a adaptace na klimatickou změnu v regionálních strategiích (2018)

Inspirujte se konkrétními příklady z ČR i ze světa, jak začlenit prvky adaptace na klimatickou změnu do regionálních strategií! Databáze má sloužit jako nástroj inspirace pro místní akční skupiny (MAS) – nejlépe ve smyslu: kam se jet podívat, s kým se setkat, od koho čerpat zkušenosti.

 

Tipy pro ekologický provoz institucí

Podívejte se, jak vést své instituce šetrněji k životnímu prostředí v naší ekoporadenské sekci Zeleného úřadování!

 

Centrum Veronica Hostětín

Nabízíme exkurzi po hostětínských projektech udržitelné obecní infrastruktury: kořenová čistírna odpadních vod, obecní výtopna na biomasu, pasivní dům, biomoštárna, solární kolektory, FVE, přírodní zahrada.

 

 

Co dalšího můžete jako obec udělat pro ochranu klimatu?

 

  • Připojte se k Paktu starostů a primátorů, což je největší hnutí na světě, které se věnuje místním klimatickým a energetickým opatřením: https://www.paktstarostuaprimatoru.eu/cs/

  • Vyhlaste stav klimatické nouze – rozhodnutí, jímž samospráva, velmi často z? popudu občanské společnosti, prohlašuje, že existuje klimatická krize a že dosavadní při­jatá opatření nejsou dostatečná k? jejímu vyřešení. Kde již stav klimatické nouze vyhlásili, tam si uvědomují, že skleníkové emise či jejich antropogenní úhrn musí nejen klesnout, ale rychle dospět k? nule. Cesta k? tomu je technicky zcela jasná: elektrifikace všeho opřená o? větrné a sluneční elektrárny, propojené novými elektrickými vedeními skrz celé kontinenty. https://cs.wikipedia.org/wiki/Klimatick%C3%A1_nouze

  • Zrealizujte v obci opatření pro snížení spotřeby energie, udržitelnou dopravu, využívejte obnovitelné zdroje, rekonstruujte své budovy…

  • Připojte se každoročně koncem března k Hodině Země

  • Přečtěte si publikaci Zapojujeme města do klimatických řešení (zdarma ke stažení), kterou v březnu 2021 vydalo Centrum pro dopravu a energetiku společně s Klimatickou koalicí. https://www.cde-org.cz/media/object/1702/mesta_brozurafinalweb.pdf

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024