Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Přírodní zahrada Doškovi

Mapa přírodních zahrad

Přírodní zahrada Doškovi je ukázkou souladu rodiny s malými dětmi s přírodou v těch nejbližších několika metrech kolem domu. Zahrada je umístěná u rodinného domu v tzv. satelitní zástavbě v Lukách nad Jihlavou. Rozloha zahrady je asi 700m?. První výsadba je z roku 2014. Certifikovaná jako Přírodní zahrada je od jara roku 2020. V zahradě jsou některé prvky v souladu s filosofií permakultury.

Okrasná část zahrady se soustřeďuje před domem v předzahrádkách, kde od jara do podzimu kvetou růže a další rostliny. Bylinky a okrasné květiny lemují skalku a užitkovou část. Užitková část je tvořena dvěma komposty, foliovníkem, pařeništěm a záhony se zeleninou. Ovocné stromy jsou podsazené jahodami a dalšími rostlinami. Vertikální patro zahrady zarůstají např. vína, kiwi, akébie a v létě i popínavé fazole, lichořeřišnice. V zahradě se používají různé druhy mulče a půdu zůrodňují jíchy.

Syn si založil malou bylinkovou spirálu s hmyzími domečky. Děti tráví v zahradě spoustu času a asi nejraději si pochutnávají na jejích plodech. Pro děti jsou v zahradě herní prvky jako např. pískoviště, domeček, skluzavka. Většina rodiny hraje fotbal na trávníku, ve kterém občas něco kvete. Místo pro společné jídlo i relaxaci zajišťuje terasa.

Pro hmyzí kamarády jsou zde hmyzí domečky, čmelín a hodně prostoru život. Je zde hnízdo, krmítka a pítka pro ptáky. Sklep má zelenou střechu porostlou rostlinami snášejícími sucho - vysetá tam byla louka. Divočejší část tvoří dřevo ponechané v zahradě jako obrubník a hromada větví s domkem pro ježky.

V zahradě se nechávají některé zeleniny i bylinky uzrát až do semene. Semínkovna je srdcová záležitost paní zahrady, která místní semínkovnu založila, semínka pro ni dodává a o semenaření ráda povídá.

Typ zahradypřírodní zahrada
Adresa Luka nad Jihlavou
Kraj Vysočina
Kontaktní osobaIng. Petra Došková
Kontaktní telefon777 993 004
E-mailpetra@doskovi.eu
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice49°22′48,3″ s. š., 15°41′31,1″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°22'48.3"N, 15°41'31.1"E
Přibližná nadmořská výška500 m n. m.

Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Přírodní zahrady poblíž

Logo přírodní zahrady

Matulovi, Třešť (16 km)

Logo přírodní zahrady

Zdeňka Brychtová, Cejle (16 km)

Logo přírodní zahrady

Na Dlani, Dušejov – ukázková přírodní zahrada (19 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 569. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024