CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Chaloupecká

Mapa přírodních zahrad

Ukázková přírodní zahrada na Chaloupkách je v péči stejnojmenného střediska ekologické výchovy. Zahrada obklopuje ze tří stran bývalou hájenku, ve které ekocentrum sídlí. Skládá se ze zahrady okrasné, kde rostou především květiny, které využívaly už naše babičky. Ta je rozdělena na záhon trvalek, divočinu, kde jsou spíše kapraďrosty a lesní rostliny, ukázkový záhon pro polní plodiny (obilí, mák, len). Střed okrasné zahrady tvoří jezírko a kamenitá skalka s teplomilnými druhy rostlin, v rohu zahrady je vrbový chýše s lavičkou. V prostoru okrasné zahrady je umístěn i záhony bylinek v nízkých vyvýšených záhonech. Součástí zahrady je prostor pro pěstování zeleniny; kromě skleníku jde o 5 vyvýšených záhonů s jahodami, mrkví, kedlubnou, ředkvičkami, špenátem a salátem. Na kompostu rostou dýně.

Třetí částí je květnatá louka, která se dvakrát ročně kosí a náhodně se dosévají druhy z širokého okolí. Čtvrtá část je starý třešňový a švestkový sad s proskleným demonstračním včelím úlem.

Celou třetinu zahrady zabírá statek (ovce, koza, králíci, drůbež: kachny, slepice, perličky, husy a pávy). Všechny kurníky a chlívy mají zelené střechy. Součástí zahrady je amfiteátr využívaný jako přírodní učebna a zahradní altán s chlebovou pecí. V zahradě jsou ponechány torza starých stromů jako hmyzí útulky a ptačí krmítka. Zahrada je návštěvníkům celoročně k dispozici (po-pá 7-15), po předchozí dohodě i s průvodcem.

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaKněžice 109, Okříšky
Kraj Vysočina
Kontaktní osobaMartin Kříž
Kontaktní telefon568 870 359
E-mail[email protected]
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice49°16′8,1″ s. š., 15°42′11,3″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°16'8.1"N, 15°42'11.3"E
Přibližná nadmořská výška660 m n. m.

Popis:
Popis:
Popis:

Přírodní zahrady poblíž

Logo přírodní zahrady

Matulovi, Třešť (14 km)

Fotografie objektu

Zahrada v Červeném Hrádku, Červený Hrádek (20 km)

Logo přírodní zahrady

Zdeňka Brychtová, Cejle (20 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 373. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 5. 2020