Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Chaloupecká

Mapa přírodních zahrad

Ukázková přírodní zahrada na Chaloupkách je v péči stejnojmenného střediska ekologické výchovy. Zahrada obklopuje ze tří stran bývalou hájenku, ve které ekocentrum sídlí. Skládá se ze zahrady okrasné, kde rostou především květiny, které využívaly už naše babičky. Ta je rozdělena na záhon trvalek, divočinu, kde jsou spíše kapraďrosty a lesní rostliny, ukázkový záhon pro polní plodiny (obilí, mák, len). Střed okrasné zahrady tvoří jezírko a kamenitá skalka s teplomilnými druhy rostlin, v rohu zahrady je vrbový chýše s lavičkou. V prostoru okrasné zahrady je umístěn i záhony bylinek v nízkých vyvýšených záhonech. Součástí zahrady je prostor pro pěstování zeleniny; kromě skleníku jde o 5 vyvýšených záhonů s jahodami, mrkví, kedlubnou, ředkvičkami, špenátem a salátem. Na kompostu rostou dýně.

Třetí částí je květnatá louka, která se dvakrát ročně kosí a náhodně se dosévají druhy z širokého okolí. Čtvrtá část je starý třešňový a švestkový sad s proskleným demonstračním včelím úlem.

Celou třetinu zahrady zabírá statek (ovce, koza, králíci, drůbež: kachny, slepice, perličky, husy a pávy). Všechny kurníky a chlívy mají zelené střechy. Součástí zahrady je amfiteátr využívaný jako přírodní učebna a zahradní altán s chlebovou pecí. V zahradě jsou ponechány torza starých stromů jako hmyzí útulky a ptačí krmítka. Zahrada je návštěvníkům celoročně k dispozici (po-pá 7-15), po předchozí dohodě i s průvodcem.

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaKněžice 109, Okříšky
Kraj Vysočina
Kontaktní osobaMartin Kříž
Kontaktní telefon568 870 359
E-mailmartin.kriz@chaloupky.cz
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice49°16′8,1″ s. š., 15°42′11,3″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°16'8.1"N, 15°42'11.3"E
Přibližná nadmořská výška660 m n. m.

Popis:
Popis:
Popis:

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Přírodní zahrada Doškovi, Luka nad Jihlavou (12 km)

Fotografie objektu

Zahrada v harmonii, Nevcehle – ukázková přírodní zahrada (13 km)

Logo přírodní zahrady

Matulovi, Třešť (14 km)

Fotografie objektu

Zahrada v Červeném Hrádku, Červený Hrádek (20 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024