Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Od 1. ledna musí obce povinně sbírat bioodpad a kovy, je to dostatečné?

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 15. 1. 2015, autor/ka: Petr Ledvina

Všechny obce musí zajistit svoz bioodpadu a odděleně sbírat kovy, tak se dají shrnout novinky nové vyhlášky Ministerstva životního prostředí, která začala od Nového roku platit. To je nepochybně dobrá zpráva pro všechny, kterým záleží na našem společném prostředí. Vždyť bioodpad tvoří podle některých odhadů až padesát váhových procent veškerého komunálního odpadu, kovy tvoří odhadem v průměru 10-30 kilogramů na osobu a rok. Teď už jen bude záležet na jednotlivých obcích, jak se k tomu postaví, jestli to pojmou jako příležitost pro významné zlepšení nebo jen povinné naplnění, jelikož, jak je známo, čert je vždy schován v detailu.

Podle vyhlášky musí obec zajistit sběr biologických odpadů rostlinného původu minimálně vždy od 1. dubna do konce října. Toho lze dosáhnout různými způsoby. Nejsnadnější a nejlevnější jsou domácí a komunitní kompostéry pro každého; vyhláška umožňuje a předpokládá, že se v obcích využijí dále sběrné nádoby (speciální popelnice), pytlový sběr, ale i sběrné dvory. Postačí vždy libovolná jedna možnost nebo kombinace. Např. na Vyškovsku se už dnes sbírá bioodpad sbírá v 62 obcích kdy skoro 72 tisíc obyvatel za rok vytřídí 2,6 mil. kg bioodpadu, to je na jednoho občana 36 kg (čísla z roku 2013), další významné množství jsou domácí kompostéry, kde se produkce neeviduje . Tohoto úspěchu nepohybně dosáhli velkým počtem samostatných speciálních popelnic, podobně jako i důkladnou a dlouhodobou osvětou.

Brno povinnost dnes může splnit jen tím, že do kontejnerů na bioodpad ve sběrných dvorech dovolí dávat i rostlinný bioodpad (odřezky zeleniny, zbytky potravin) z domácností, a ne pouze ze zahrad. Vyhlášku by sice splnilo, ale velkého úspěchu by nedosáhlo. Nikdo nebude v létě dvakrát týdně vozit bioodpad do sběrných dvorů, pokud nebydlí hned vedle. Proto doufáme, že i Brno brzy zavede tam, kde není vhodné mít komunitní či domácí kompostéry, speciální popelnice na bioodpad, které bude svážet buď na kompostárnu nebo lépe do komunální bioplynové stanice, kterou si vybuduje a která bude navíc pro občany vyrábět teplo a elektřinu.

Vyhláška nařizuje povinný celoroční sběr papíru, plastu, skla a kovů. Sběr prvních tří komodit po obcích je celkem běžný, kovy se sbírají často jen ve sběrných dvorech. Tak jak je Brno velmi pozadu ve sběru bioodpadu, tak je pokrokové ve sběru hliníku, jednoho z kovů. Ten se dá dnes dávat do všech sběrných dvorů (občané jiných obcí jen závidí) a plechovky navíc i do „žlutých" kontejnerů. Snad ostatní obce vyhláška namotivuje, že sortiment kovů rozšíří nebo že zavedou jeho sběr na různých místech po obcích, např. na sídlištích mezi odpadová hnízda by mohla pěkně být popelnice na drobný kovový odpad.

Když to shrneme, detail, aneb zájem obce, rozhodne o úspěchu. Vyhláška k tomu jen napomůže, sama hned nic nezlepší.

Odkaz na vyhlášku č. 321/2014, o rozsahu a způsobu zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů

Psáno pro deník Rovnost.

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024