Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co je to lesní certifikace FSC?

18. 1. 2006
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Co je lesní certifikace FSC?

Značka odpovědného lesnictvíLesní certifikace je nástrojem k posouzení, zda je les obhospodařován k přírodě šetrným způsobem podle předem stanovených směrnic (standardů). Jestliže tomu tak je, má vlastník certifikovaného lesa právo používat pro dřevo ze svého lesa logo, které ho odliší od dřeva, které pochází z lesa, kde se zatím šetrně nehospodaří. Zákazník má potom možnost vybrat si na trhu dřevěný výrobek s logem, které mu garantuje původ z šetrně obhospodařovaných lesů.

Lesní certifikace je v podstatě obdobou již dobře zavedené certifikace ekologického zemědělství a označování produktů ekologického zemědělství - bioproduktů. Podmínky pro získání certifikátu FSC (Forest Stewardship Council) pro vlastníky lesů a zpracovatelské podniky se liší. Udělení certifikátu pro vlastníky lesů je podmíněno dodržováním národních standardů, které vycházejí z celosvětově platných mezinárodních standardů FSC. U podniků ve spotřebitelském řetězci se hodnotí, zda je při výrobě důsledně odděleno certifikované dřevo (výrobky z něj) od necertifikovaného.

Jaké má certifikace FSC pro podnik výhody?

Získáním prestižního celosvětově platného certifikátu FSC je stvrzeno, že vlastník lesa hospodaří podle striktních ekologických, ekonomických a sociálních standardů. Certifikát FSC zpravidla umožňuje lesnímu podniku lépe zhodnotit dřevo (i méně žádaných sortimentů) na trhu a usnadňuje možnosti odbytu a exportní příležitosti. Certifikát FSC se stává podmínkou pro export na mnohé trhy zejména v západní a severní Evropě a v zámoří. V České republice se ve srovnání s našimi sousedy certifikace FSC uplatnila zatím poměrně málo. Aktuální seznam držitelů cerfitikátu naleznete na internetových stránkách organizace FSC ČR.

Kde můžete koupit FSC výrobky?

Některé výrobky FSC můžete dostat v naší Ekologické poradně Veronica (vařečky, tužky, interiérový kompostér), jedličky, které se prodávají na Veronice jako živé vánoční stromky, mají také certifikát FSC.S výrobky s logem FSC se můžete setkat také v nejrůznějších obchodech prodávajících sortiment ze dřeva a papíru nebo v některých nákupních řetězcích. Lze již koupit například FSC okna, dveře, schodiště, plovoucí podlahy, parkety, nářadí pro kutily, ramínka, zahradní nábytek i zahradní náčiní, potřeby a doplňky do kuchyně, ale i hračky apod. 

Mapa obchodů, kde můžete koupit FSC výrobky na internetových stránkách sdružení FSC ČR.

Jak je poznáte?

Výrobky s certifikátem FSC by měly být označeny logem FSC.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ochrana přírody a krajiny Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023