Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Co je to lesní certifikace FSC?

kategorie: Ochrana přírody a krajiny

Publikováno: 18. 1. 2006

Co je lesní certifikace FSC?

Značka odpovědného lesnictvíLesní certifikace je nástrojem k posouzení, zda je les obhospodařován k přírodě šetrným způsobem podle předem stanovených směrnic (standardů). Jestliže tomu tak je, má vlastník certifikovaného lesa právo používat pro dřevo ze svého lesa logo, které ho odliší od dřeva, které pochází z lesa, kde se zatím šetrně nehospodaří. Zákazník má potom možnost vybrat si na trhu dřevěný výrobek s logem, které mu garantuje původ z šetrně obhospodařovaných lesů.

Lesní certifikace je v podstatě obdobou již dobře zavedené certifikace ekologického zemědělství a označování produktů ekologického zemědělství - bioproduktů. Podmínky pro získání certifikátu FSC (Forest Stewardship Council) pro vlastníky lesů a zpracovatelské podniky se liší. Udělení certifikátu pro vlastníky lesů je podmíněno dodržováním národních standardů, které vycházejí z celosvětově platných mezinárodních standardů FSC. U podniků ve spotřebitelském řetězci se hodnotí, zda je při výrobě důsledně odděleno certifikované dřevo (výrobky z něj) od necertifikovaného.

Jaké má certifikace FSC pro podnik výhody?

Získáním prestižního celosvětově platného certifikátu FSC je stvrzeno, že vlastník lesa hospodaří podle striktních ekologických, ekonomických a sociálních standardů. Certifikát FSC zpravidla umožňuje lesnímu podniku lépe zhodnotit dřevo (i méně žádaných sortimentů) na trhu a usnadňuje možnosti odbytu a exportní příležitosti. Certifikát FSC se stává podmínkou pro export na mnohé trhy zejména v západní a severní Evropě a v zámoří. V České republice se ve srovnání s našimi sousedy certifikace FSC uplatnila zatím poměrně málo. Aktuální seznam držitelů cerfitikátu naleznete na internetových stránkách organizace FSC ČR.

Kde můžete koupit FSC výrobky?

Některé výrobky FSC můžete dostat v naší Ekologické poradně Veronica (vařečky, tužky, interiérový kompostér), jedličky, které se prodávají na Veronice jako živé vánoční stromky, mají také certifikát FSC.S výrobky s logem FSC se můžete setkat také v nejrůznějších obchodech prodávajících sortiment ze dřeva a papíru nebo v některých nákupních řetězcích. Lze již koupit například FSC okna, dveře, schodiště, plovoucí podlahy, parkety, nářadí pro kutily, ramínka, zahradní nábytek i zahradní náčiní, potřeby a doplňky do kuchyně, ale i hračky apod. 

Mapa obchodů, kde můžete koupit FSC výrobky na internetových stránkách sdružení FSC ČR.

Jak je poznáte?

Výrobky s certifikátem FSC by měly být označeny logem FSC.

Autor: Mojmír Vlašín

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana přírody a krajiny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube