Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kdo je zodpovědný za zimní přikrmování zvěře?

Kategorie: Živočichové

Chtěl bych se Vás zeptat, kdo je zodpovědný za zimní přikrmování zvěře?
11. 1. 2006
1. Po stránce organizační je zimní přikrmování zvěře opravdu plně v kompetenci honebních organizací, což mohou být jak režijní honitby (tj. Lesy České republiky) tak myslivecká sdružení (ČM myslivecká jednota atd.). Zde odkazuji na stránky www.cmmj.cz

2.Po stránce faktické je třeba vycházet z toho, že druhy živočichů, které máte na mysli, především srnec, zajíc, jelen,divoké prase tady byly už před příchodem člověka a nikdo je nepřikrmoval. Pokud za tuhých zim nebudou přikrmovány, je zřejmé, že jejich stavy poklesnou, ale jako druh nepochybně přežijí. Jakkoliv se vám to bude zdát cynické, je faktem, že množství zvěře, především srnců a divokých prasat je několikanásobně větší, než naše krajina snese. Redukce na přirozenější úroveň, ať již odstřelem nebo přírodní selekcí, je nanejvýš žádoucí. Nejpřirozenější je redukce přes velké šelmy. Člověk velké šelmy vystřílel, a tak ztratily některé druhy zvířat, zejména sudokopytníci, přirozené nepřátele. Člověk (myslivec) ale tyto šelmy nedokázal plnohodnotně nahradit. Jeleni i srnci se proto přemnožili, je jich nyní v lesích mnohonásobně více, než odpovídá přírodní rovnováze. Spásáním mladých stromků a poškozováním porostů ohrožují existenci lesa, který není schopen se bez pomoci lesníků samostatně obnovit. Rysové a vlci příznivě ovlivňují nejen početnost, ale také kvalitu jelení a srnčí populace. Díky způsobu svého lovu likvidují slabší a nemocné kusy a udržují genovou základnu zvěře na vysoké úrovni. Proto chceme-li zdravé lesy, potřebujeme vlky a rysy. Z pohledu naší organizace je tedy návrat šelem pro přírodu mnohem důležitější než zimní přikrmování zvěře.

3. Po stránce emocionální je pochopitelná snaha člověka pomoci trpící zvěři, člověk si dovede představit její situaci a má přirozenou snahu pomoci. Mladé stromky, katastrofálně zdevastované a zdeformované přemnoženou zvěří se neozývají, ale trpí mnohem víc než zvěř. Člověk si však emočně nedokáže představit situaci stromů. Vysoká sněhová pokrývka je ve skutečnosti bezpečnou ochranou před okuskem zvěří a malým stromkům obvykle neublíží.

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube