Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Vadí ptákům mráz?

kategorie: Živočichové

Publikováno: 11. 1. 2006
Ptákům mráz obvykle nevadí, jsou na něj dobře přizpůsobeni (peří je nejlepší izolační materiál). Problémem mohou být dlouhotrvající nízké teploty (pod -15 °C).
Aby pták přežil, musí si především sehnat dostatečné množství potravy, což není jednoduché zejména pro mladé a nezkušené jedince. Při velkých mrazech mohou mít problémy vodní ptáci (nejčastěji poněkud těžkopádné labutě), kteří mohou přimrznout ke kovovým trubkám, plechům apod. či při náhlých mrazech mohou zamrznout přímo ve vodě. Při nálezu přimrzlého ptáka se většinou osvědčila spolupráce s hasiči, kteří ptáka zachrání. (Pozor na labutě: často sedávají na ledu a nenechají se vyplašit – zvláště za velkých mrazů se jim nechce ztrácet drahocennou energii zbytečným letem. Proto se mohou kolemjdoucí domnívat, že labutě k ledu přimrzly. Přivolaní hasiči posléze zjistí, že se „přimrzlá“ labuť nakonec bez problémů zvedla a odlétla.)
Autor: Mojmír Vlašín
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube