Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Vadí ptákům mráz?

11. 1. 2006
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Ptákům mráz obvykle nevadí, jsou na něj dobře přizpůsobeni (peří je nejlepší izolační materiál). Problémem mohou být dlouhotrvající nízké teploty (pod -15 °C).
Aby pták přežil, musí si především sehnat dostatečné množství potravy, což není jednoduché zejména pro mladé a nezkušené jedince. Při velkých mrazech mohou mít problémy vodní ptáci (nejčastěji poněkud těžkopádné labutě), kteří mohou přimrznout ke kovovým trubkám, plechům apod. či při náhlých mrazech mohou zamrznout přímo ve vodě. Při nálezu přimrzlého ptáka se většinou osvědčila spolupráce s hasiči, kteří ptáka zachrání. (Pozor na labutě: často sedávají na ledu a nenechají se vyplašit – zvláště za velkých mrazů se jim nechce ztrácet drahocennou energii zbytečným letem. Proto se mohou kolemjdoucí domnívat, že labutě k ledu přimrzly. Přivolaní hasiči posléze zjistí, že se „přimrzlá“ labuť nakonec bez problémů zvedla a odlétla.)

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024