Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak zabránit strakapoudům v poškozování lidských staveb?

11. 10. 2008
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Řešení výše popisovaného problému je velice obtížné. To i přesto, že se s podobným problémem, kdy strakapoudi a jejich příbuzní ničí dřevěné sruby, obložení budov, tepelné izolace, ale třeba i satelitní antény setkáváme po celém světě a poměrně velmi často. Vzhledem k tomu, že doposud není známo, proč to ptáci dělají, není možné dát ani jednoznačný návod, jak tomu zabránit. Teprve poznáme-li příčinu, můžeme navrhnout řešení. Univerzální řešení problému neexistuje, pokud je nám známo, nikde ve světě.

 

Co může být příčinou této záhadné ptačí činnosti:

- Ptáci zde mají přirozenou potravu (různá vývojová stádia hmyzu).

- Ptáci se domnívají, že zde mají potravu (strakapoudi, datlové a jejich příbuzní obyčejně zjišťují přítomnost potravy ve dřevě stromů poklepem - je možné, že poklep na dřevěné obložení či desku chránící polystyrénovou vrstvu jim signalizuje skrytou dutinu s možnou potravou).

- Hmota, kterou ptáci ničí, jim chutná (ptáci zde nemají přirozenou potravu, ale přitahují je nějak chemické látky, kterými je stavební hmota napuštěna – zatím pouze teorie).

- Ptáci si snaží vytesat dutinu pro hnízdění (jak obyčejně činí ve kmenech stromů) - to samozřejmě neplatí v mimohnízdním období tj. podzim, zima. Pokud si ve stěně domu vybudovali hnízdní dutinu, tak až budou strakapoudi krmit mláďata, bude slyšet jejich pískání.(Se zásahem je třeba počkat až ptáci svá mláďata vyvedou.)

- Ptáci si akusticky značí své hnízdní teritorium (tyto druhy ptáků vesměs upozorňují na svou přítomnost a své teritorium bušením do rezonujících věcí. V tomto případě platí, že čím více jsou slyšet, tím lépe pro ně. Bušení do lidských staveb, různých kandelábrů či plastových satelitních antén pro ně tedy je velice přitažlivé.) - to opět neplatí v mimohnízdním období (podzim, zima).

- Ptáky tato činnost baví.

Je velmi pravděpodobné, že se bude v různých konkrétních případech jednat o různé příčiny či jejich kombinace.


Co lze dělat pokud ptáci nehnízdí a jenom ničí stavbu:

- Zamezit (mechanicky) ptákům v přístupu k ničenému objektu (to je samozřejmě možné jen zřídkakdy, ale např. soustřeďuje-li se pták pouze na jedno určité místo např. dutinku v trámu, je možné před toto místo instalovat zábranu - mřížku, síť apod.). Je také možné překrýt fasádu popínavými rostlinami ale to je řešení trvající delší dobu (cca 1 rok)

- Pokusit se ptáky zaplašit - univerzální metoda zaplašení neexistuje. Lze vyzkoušet i siluety nebo makety dravců, které se v několika případech již osvědčily. Vbodnou metodou jsou volně zavěšené petlahve

Dvě prázdné dvoulitrové petláhve zavěsíme dnem dolů vedle sebe, tak aby ve větru do sebe narážely. Úspěšně se také zkoušelo zavěšení několika cédéček.

- Nabídnout ptákům náhradní objekt:

Hledají-li ptáci potravu, proč jim nenabídnout přístupnější, pohodlnější zdroj - pro strakapoudy je ideální kousek loje.

Hledají-li místo k hnízdění, nabídněte jim vhodnou budku (strakapoudi si však s oblibou vytesávají svoji dutinu a jen zcela výjimečně se nechají nalákat do budky).

Chtějí-li být hluční, co třeba umístit kus plechu či jiné rezonující desky do koruny stromu? (ale zde pozor, aby pro Vás či Vaše sousedy nebylo hlasité strakapoudí bubnování obtížnější než poničené obložení, toto je vhodné např. na samotě v nepřítomnosti lidí).

Řešit tento problém odchytem ptáků a třeba jejich odvozem do jiného vhodného území dál od lidí, nedoporučujeme. Nejsou s tím dobré zkušenosti, neboť pokud se nevrátí námi odchycení ptáci, tak uvolněné teritorium obsazují jiní strakapoudi.

-V každém případě je třeba se zamyslet nad změnou technologie zateplování budov. Zdá se, že účinné by mohlo být, kdyby pod povrchovou úpravou (vrstvou) omítky bylo na polystyrénu husté a hlavně pevné síto či síťovina, která ptáky odradí od další činnosti. Strakapoudi milují tmavší fasády, světlé barvy je odrazují.

Jelikož se jedná o rozšířenou věc, uvítáme případné další kladné i záporné zkušenosti, které se vám podaří získat.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024