Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Může být kompost v bytě původcem plísní?

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den,

mám domácí žížalový kompost a chtěla jsem se zeptat, zda nemůže být takový kompost zdrojem nebezpečných plísní nebo hub v bytě. Mám totiž malé děti a slyšela jsem, že by to u nich mohlo vyvolat alergické reakce.

Děkuji za odpověď.

Zora Bendová

5. 11. 2005

Dobrý den.

Obecně lze říci, že pro zdravé osoby nevznikají při kompostování žádná nebezpečí ohrožení zdraví. Musejí být ovšem dodržena určitá pravidla kompostování.

Především nesmí kompostovaný materiál zůstávat v kompostu příloš dlouho - pokud je tam odpad tak dlouho, že začne plesnivět, něco není v pořádku a můžeme vyzkoušet následující postupy: snížíme množství odpadu, čerstvý odpad vždy zahrneme trochou hlíny, udržujeme vhodnou vlhkost hlíny (občas zalijeme vodou), umístíme bedýnku do míst, kde je větší teplo, přidáme žížaly.

Dobře vedený kompost neplesniví ani nepáchne, voní hlínou, při rozhrábnutí vždy narazíme na několik žížal. Může se stát, že v kompostu začnou klíčit různá semena, fazole a podobně. To nijak nevadí, znamená to, že substrát je dostatečně (nebo až moc) vlhký.

Pokud je ovšem někdo alergický na spory plísní a hub, může se stát, že bude mít v blízkosti kompostu zdravotní problémy. V takovém případě je lepší pro jistotu kompost umístit třeba na balkón nebo do předsíně, případně jej zrušit úplně a bioodpad nosit do příslušných kontejnerů nebo přímo do kompostáren.

Přeji Vám hodně úspěchů při likvidaci domácího bioodpadu a pevné zdraví Vašim žížalám.

Autor: Vilém Řiháček

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube