Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Může být kompost v bytě původcem plísní?

5. 11. 2005

Dobrý den,

mám domácí žížalový kompost a chtěla jsem se zeptat, zda nemůže být takový kompost zdrojem nebezpečných plísní nebo hub v bytě. Mám totiž malé děti a slyšela jsem, že by to u nich mohlo vyvolat alergické reakce.

Děkuji za odpověď.

Zora Bendová

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den.

Obecně lze říci, že pro zdravé osoby nevznikají při kompostování žádná nebezpečí ohrožení zdraví. Musejí být ovšem dodržena určitá pravidla kompostování.

Především nesmí kompostovaný materiál zůstávat v kompostu příloš dlouho - pokud je tam odpad tak dlouho, že začne plesnivět, něco není v pořádku a můžeme vyzkoušet následující postupy: snížíme množství odpadu, čerstvý odpad vždy zahrneme trochou hlíny, udržujeme vhodnou vlhkost hlíny (občas zalijeme vodou), umístíme bedýnku do míst, kde je větší teplo, přidáme žížaly.

Dobře vedený kompost neplesniví ani nepáchne, voní hlínou, při rozhrábnutí vždy narazíme na několik žížal. Může se stát, že v kompostu začnou klíčit různá semena, fazole a podobně. To nijak nevadí, znamená to, že substrát je dostatečně (nebo až moc) vlhký.

Pokud je ovšem někdo alergický na spory plísní a hub, může se stát, že bude mít v blízkosti kompostu zdravotní problémy. V takovém případě je lepší pro jistotu kompost umístit třeba na balkón nebo do předsíně, případně jej zrušit úplně a bioodpad nosit do příslušných kontejnerů nebo přímo do kompostáren.

Přeji Vám hodně úspěchů při likvidaci domácího bioodpadu a pevné zdraví Vašim žížalám.

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024