Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co je to odstupňovaná ochrana přírody a krajiny?

30. 11. 2005

Mohli byste mi prosím v krátkosti vysvětlit pojem "odstupňovaná ochrana přírody a krajiny"? Jistě je tato definice někde v knihách, ale řekl jsem si, že se raději obrátím přímo na odborníky :-)

Děkuji mnohokrát za odpověď.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Odstupňovaná ochrana znamená, jak vyplývá již z názvu, znaměná, že ne všechna chráněná území jsou chráněna stejně, jinými slovy, některá mají ochranu přísnější, některá méně.

Nejpřísněji jsou chráněna maloplošná zvláště chráněná území, jmenovitě národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. V těchto územích je veškerá činnost velmi radikálně omezena a jsou stanovena přesná pravidla hospodaření a využívání těchto území, neboť jde zpravidla o území vskutku unikátní a nenahraditelná.

U velkoplošných zvláště chráněných území je situace trochu jiná. Tato území jsou rozdělena na tzv. zóny. Národní parky jsou děleny zpravidla na tři zóny, z nichž nejcennější jsou I. neboli jádrové zóny. V nich je režim podobný jako v národních přírodních rezervacích. Chráněné krajinné oblasti mají tyto zóny na lesní půdě tři, na nelesní (např. orné) půdě zpravidla čtyři.

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ochrana přírody a krajiny Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023