Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co znamená pojem zvláště chráněné uzemí?

30. 11. 2005

Dobrý den,

rád bych se zeptal na pojem Zvláště chráněná území. Je to nějaký pevně definovaný termín (např. v zákoně)? Pokud ano, jaký to má právní dopad na péči o něj, a vůbec, co z toho plyne pro lidi, kteří v okolí žijí? Znamená to třeba nějaké omezení pro zahrádkáře nebo firmy v okolí?

Děkuji za odpověď.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zvláště chráněná území (zkratka ZCHÚ) jsou území přírodovědecky nebo esteticky velmi významná nebo jedinečná. Jejich vyhlašování umožňuje zákon č. 114/1992 O ochraně přírody a krajiny a navazující vyhlášky. V tomto zákoně jsou definovány kategorie zvláště chráněných území, těchto kategorií je šest a jsou rozdělena na velkoplošná ZCHÚ (národní parky, chráněné krajinné oblasti), maloplošná ZCHÚ (národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní památky).

Vyhlašování zvláště chráněných území je poměrně dost složitý proces. Samotnému vyhlášení předchází dlouhodobý výzkum lokality, evidence chráněných druhů, atd. Pokud je nějaké ZCHÚ již vyhlášeno, je tím pádem chráněno zákonem a veškeré činnosti v něm (i jeho okolí, v tzv. ochranném pásmu) podléhají zvláštnímu více či méně přísnému režimu. Přísnost tohoto režimu záleží na stupni ochrany. Nejpřísněji jsou chráněny jádrové zóny národních parků a národní přírodní rezervace, nejvolnější stupeň ochrany mají přírodní památky. Co se smí a co se naopak nesmí v území dělat je řečeno ve zvláštním dokumentu, který se nazývá Plán péče. Tyto Plány péče existují pro každé ZCHÚ a jsou k nahlédnutí u správce ZCHÚ.

Správcem je v případě národních parků a chráněných krajinných oblastí správa ZCHÚ. V případě maloplošných ZCHÚ je jím Krajský úřad.

Pozn.: přírodní parky, památné stromy, významné krajinné prvky atd. nejsou zvláště chráněnými územími podle zákona 114/1991, nicméně činnosti v nich podléhají také různým omezením

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ochrana přírody a krajiny Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024