Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Do čeho si kupovat jídlo s sebou v restauracích a stáncích?

16. 8. 2019

Co je vhodná náhrada za jednorázové plastové nádobí na jídlo s sebou z restaurace či na festivalech a stáncích?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Jídlo s sebou či do ruky ještě donedávna znamenalo plastové krabičky a jednorázové plastové nádobí zabalené v igelitovém sáčku. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se za rok spotřebuje až 20 tisíc tun jednorázových obalů na jídlo.

Čím plasty nahradit?

Jako alternativa se prodává nádobí papírové, bioplastové, a nádobí z cukrové třtiny. Plastové příbory nahrazují tenké dřevěné.

foto WikimediaCommons, licence: CC BY-SA 4.0

Papírové nádobí
V případech, kdy se plastové výrobky používají opakovaně jsou vhodnější než výrobky papírové, které se tolikrát použít nedají. V případě jednorázového nádobí to však neplatí, a tak je papír uspokojivým materiálem. Nedá se však využít na všechny druhy jídel.

Nádobí z bioplastů
Vyrábí se z kukuřičného škrobu a kyseliny polymléčné. Přestože se tváří šetrně a rozložitelně, jsou ještě problematičtější, než plasty běžné. Ministerstvo životního prostředí vyzývá firmy, aby jednorázové plasty v případě jednorázového nádobí nenahrazovali bioplasty a do dvou let tyto plánuje zakázat. Pokud se bioplastové nádobí zamění se vzhledově podobným běžným plastem a skončí ve žlutém kontejneru, znehodnocují recyklační proces. Při volném rozkladu se zase buď vůbec nerozkládají, nebo se jen rozpadají na mikroplasty. I jejich biodegradace v kompostárnách je problematická, jelikož je nutno přidávat velké množství ostatní hmoty a živin. Jejich výroba je dražší, neméně ekologická, a jediný správný způsob jak se jich zbavit je spálení. Ve spalovně se nechovají lépe než plasty obyčejné, přičemž ne všude jde odpad do spaloven.

Nádobí z cukrové třtiny
Vyrábí se z odpadu při zpracování cukrové třtiny. Nádobí je sice kompostovatelné, ale této jejich kvality se nevyužívá, jelikož končí ve směsném odpadu. Dobré je také zvážit jejich uhlíkovou stopu.

O něco zajímavější možnost – nádobí v oběhu

Vždy je lepší vzniku odpadu předcházet, v tomto případě využitím nádobí, které se využívájí opakovatelně. Například zálohované nerezové misky či talíře mohou na stáncích festivalů dobře fungovat, když je k dispozici způsob jak je řádně umýt. Při cestování a na festivalech je dobré si vzít základní vybavení vlastní – nádobu na nápoj, uzavíratelnou krabičku na jídlo a příbor. Běžně s sebou nosit lžičku a krabičku v batohu také přijde překvapivě často vhod.

Nemá však smysl v rámci produkování méně odpadu vyhodit plastové krabičky a nakoupit nové z udržitelnějších materiálů. Důležité je využít co nejvíc to, co už člověk vlastní.
Platné právní předpisy prodej do vlastních nádob nezakazují a rozhodnutí, zda ho umožní je na provozovateli potravinářského podniku. Některé podniky mají takovýto prodej v rámci vnitřních předpisů zakázaný, protože při prodeji do zákazníkova vlastního obalu neovlivní hygienu a vhodnost obalu a pozdější reklamace jsou problematické. Ministerstvo zdravotnictví vlastní krabičky podporuje, pokud jsou postupy nastaveny tak, že nedojde ke kontaminaci ostatních prodávaných potravin a jsou splněny legislativní požadavky na nezávadnost.

Pokud vlastní krabičku zapomenu

Nosit s sebou vlastní krabičku a lžíci vyžaduje sice uvažovat dopředu a být připraven, ale i to už se dá na některých místech obejít, díky systémům např. Rekrabička nebo Vratné misky. Každá taková vratná krabička prý ušetří až 500 ks jednorázového plastového nádobí. Oba výše zmíněné projekty mají na svých stránkách seznam a mapu zapojených podniků. Krabičky jsou zálohované a po použití je možné je vrátit do jakékoliv ze zapojených restaurací kde je umyjí a připraví k dalšímu použití.

Nákup jídla s sebou v restauraci je tak i bez vlastní krabičky zachráněn. Na bezodpadový nákup potravin je však potřeba se připravit a vzít si vhodné nádoby či obaly své.

Autoři: Zuzana Svobodová, stážistka ekologické poradny; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024