Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak správně naložit se skoro nepoužívanými zdravotními pomůckami?

Kategorie: Odpady, kompostování

Chtěl jsem se zeptat, jak správně ekosociálně naložit s použitými, leč prakticky novými věcmi, jako jsou ortézy? Stojí spousty peněz, člověk je použije chvilku jednou za život a potom mu buďto leží doma a zabírají místo nebo je může skoro nové vyhodit. Existují organizace, které by sbírali zdravotnické pomůcky?

1. 2. 2017

Běžná zdravotnická střediska použité zdravotní pomůcky, i když jsou prakticky nové, nepřijímají. A důvodem je často složitá administrativa. Někdo by musel vést evidenci a kontrolu toho, zda lidé pomůcky vracejí. V případě drahých pomůcek jako jsou vozíky, se evidence vyplatí dělat, nicméně u pomůcek jako jsou berle či ortézy už to není výhodné, protože náklady by ve srovnání s přínosy byly neúměrné. Domovy důchodců mají od pojišťoven levnější pomůcky jako jsou francouzské hole každé dva roky proplaceny.

Ortéza, foto Ben Sinclair, Wikimedia Commons, licence CC0 1.0

Darování zdravotních pomůcek organizacím bylo běžné v devadesátých letech, dnes už je tento proces složitější. Většina českých neziskových organizací působících v zahraničí z logistických důvodů (malé přeplněné sklady, nevýhodná doprava aj.) pomůcky nepřijímají. Pomůcky raději nakoupí za vybrané peníze až v místě projektu.

Charita ČR v rámci svých jednotlivých oblastních Charit vytvořila jako jednu ze služeb půjčovny zdravotních pomůcek. Zda Charita ve vaší obci nabízí tuto službu zjistíte v adresáři Charity ČR. Možnost darování či odkupu zdravotnických pomůcek se naskýtá pouze ve výjimečném případě.

Jestliže byste chtěli darovat některou ze zdravotních pomůcek brněnské Charitě, musíte nejdříve kontaktovat mluvčí Charity Brno. Mluvčí Vám zprostředkuje kontakt na vrchní sestru v půjčovně. Sestra už by měla vědět, čeho má půjčovna momentálně nedostatek. Záleží ale na tom, co konkrétně člověk nabízí, a co půjčovna potřebuje.

Pokud jste z Brna, Diecézní charita Brno umožňuje zapůjčení potřebné pomůcky na přechodnou dobu lidem po úrazech, v rekonvalescenci či dlouhodobě nemocným. Zapůjčení pomůcky by mělo posloužit zejména lidem, kteří si z vlastních prostředků či příspěvků zdravotní pojišťovny nemohou pomůcku dovolit opatřit. Konkrétní pomůcky, které vám brněnská charita může poskytnout najdete na těchto stránkách.

Nejlepší variantou pro brněnské občany je Odbor sociální péče (konkrétně Oddělení sociální prevence a pomoci) brněnského magistrátu. Oddělení pomáhá lidem bez domova či lidem, kteří jinak žijí nedůstojným způsobem života. Podle kurátorky je možnost předat použité zdravotní pomůcky přímo na oddělení. Sociálním kurátoři potom pomůcky předají potřebným, například obyvatelům azylového domu na Masné ulici.

Oddělení sociální prevence a pomoci sídlí na ulici Křenová 20 a má otevřeno každé pondělí a středu (8-17h) a pátek (8-12h).

Adresář Charity ČR, kde můžete zjistit, zda Charita ve vaší obci provozuje půjčovnu pomůcek:
http://www.charita.cz/o-charite/adresar/?tab=organization&show=all#directory

Více o Oddělení sociální prevence a pomoci v Brně:
https://www.brno.cz/sprava-mesta/magistrat-mesta-brna/usek-socialne-kulturni-a-dopravy/odbor-socialni-pece/oddeleni-socialni-prevence-a-pomoci/

Autor: Michaela Vondrášková
Ekologický institut Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube