Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaké existují ekologické nemrznoucí směsi do potrubí?

Revidováno: 3. 5. 2020 (původní text: 22. 9. 2014)

Existuje nějaký ekologický přípravek, který je možné přidat do potrubí s vodou, kterému hrozí v zimě zamrznutí?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Takzvané nemrznoucí směsi do potrubí mohou normálně být velmi neekologické. V ČR neexistuje žádné jednoduché vodítko, žádná ekoznačka pro tyto nemrznoucí směsi.

Molekula propylenglykoluZa ekologičtější můžeme považovat ty, které obsahuje propylenglykol, nazývaný také mono­propylen­glykol nebo propan-1,2-diol. Je o látku, která se používá i v potravinářství (jako zvlhčovadlo, emulgátor, rozpouštědlo). Přehledné informace o propylenglykolu např. na Wikipedii. Takovou nemrznoucí směs je možné považovat za (ekologicky) bezpečnou. Podobně šetrné řešení by bylo použít směs s methanolem (nepít, smrtelně jedovatý, ale ekologicky šetrný) popř. i s ethanolem=lihem.

Na našem trhu je řada výrobků, které lze brát za ekologické - obsahují pouze zmíněný mono­propylen­glykol Když se podíváte do bezpečnostního listu těchto výrobků, který bývá na webu výrobce/dovozce přiložen, tak je vidět, že výrobek neobsahuje žádnou nebezpečnou příměs. Důležité, aby přípravek neobsahoval jiné, pro životní prostředí škodlivé, látky.

Je možné jsou i jiné zcela ekologické řešení ne na bázi propylenglykol nebo methanolu, téma u nás není moc známé, nemáme k tomu více informací. Orientačním vodítkem je bezpečností list výrobků, kde jsou uvedeny příměsi, které mají nějakou nebezpečnou vlastnost. Není to nutně vodítko pro ekonákup, ale ty nebezpečné vlastnosti dobře ukazují na možný negativní dopad pro životní prostředí.

V Rakousku existuje rakouská ekoznačka „umweltzeichen" a v ní kategorie „nemrznoucí směs do ostřikovačů" (v němčině, kliknout na Scheibenfrostschutzmittel, UZ 64) - týká se ovšem jen této specifické podmnožiny. Je tam k dispozici směrnice pro danou kategorii, kde je vidět, co všechno výrobky musí splnit, aby byli ekologické. K jaru 2020 jsou v této kategorii dva výrobky. Kategorie ekoznačky pro nemrznoucí směsi (třeba do potrubí) není.

Podobně pravděpodobně není tato kategorie mezi ekoznačkou Evropské unie (EU květina).

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024