Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaké existují ekologické nemrznoucí směsi do potrubí?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den,

existuje nějaký ekologický přípravek, který je možné přidat do potrubí s vodou, kterému hrozí v zimě zamrznutí?

Odpověď revidována: 25. 7. 2017 (původní odpověď: 22. 9. 2014)

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

děkujeme za Váš zájem o ekologická řešení. Tzv. nemrznoucí směsi do potrubí mohou normálně být velmi neekologické. V ČR neexistuje žádné jednoduché vodítko, žádná ekoznačka pro tyto nemrznoucí směsi.

Molekula propylenglykoluZa ekologičtější můžeme považovat ty, které obsahuje propylenglykol, nazývaný také mono­propylen­glykol nebo propan-1,2-diol. Je o látku, která se používá i v potravinářství (jako zvlhčovadlo, emulgátor, rozpouštědlo). Přehledné informace o propylenglykolu např. na Wikipedii. Takovou nemrznoucí směs je možné považovat za (ekologicky) bezpečnou. Podobně šetrné řešení by bylo použít směs s methanolem (nepít, smrtelně jedovatý, ale ekologicky šetrný) popř. i s ethanolem=lihem.

Na našem trhu je řada výrobků, které lze brát za ekologické - obsahují pouze zmíněný mono­propylen­glykol Když se podíváte do bezpečnostního listu těchto výrobků, který bývá na webu výrobce/dovozce přiložen, tak je vidět, že výrobek neobsahuje žádnou nebezpečnou příměs. Důležité, aby přípravek neobsahoval jiné, pro životní prostředí škodlivé, látky.

Je možné jsou i jiné zcela ekologické řešení ne na bázi propylenglykol nebo methanolu, téma u nás není moc známé, nemáme k tomu více informací. Orientačním vodítkem je bezpečností list výrobků, kde jsou uvedeny příměsi, které mají nějakou nebezpečnou vlastnost. Není to nutně vodítko pro ekonákup, ale ty nebezpečné vlastnosti dobře ukazují na možný negativní dopad pro životní prostředí.

V Rakousku existuje rakouská ekoznačka „umweltzeichen" a v ní kategorie „nemrznoucí směs do ostřikovačů" (v němčině, kliknout na Scheibenfrostschutzmittel, UZ 64) - týká se ovšem jen této specifické podmnožiny. Je tam k dispozici směrnice pro danou kategorii, kde je vidět, co všechno výrobky musí splnit, aby byli ekologické. K červenci 2017 jsou v této kategorii dva výrobky. Kategorie ekoznačky pro nemrznoucí směsi (třeba do potrubí) není.

Podobně pravděpodobně není tato kategorie mezi ekoznačkou Evropské unie (EU květina).

Ekologický institut Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube