Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Mám používat ekopleny, když nemohu používat látkové pleny?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Dobrý den,

protože z technických/logistických důvodů nemůžu používat látkové pleny, zvažují použití tzv. ekoplen (biodegradabilních plen).

Má to však cenu? Ekopleny jsou výrazně dražší než normální jednorázové pleny. Jsem však ochotna je kupovat, pouze však v případě, že to má cenu.

15. 7. 2014

Děkujeme, že velmi přemýšlíte nad tím, jaké nejlepší pleny budou nejlepší pro vašeho potomka i pro životní prostředí. Pokud nemůžete používat látkové pleny, tak se dají doporučit tzv. jednorázové biodegradabilní pleny, tedy pleny které se (částečně) rozkládají v kompostu nebo bioplynové stanici. Používejte je v maximální míře, kdy to jde, je to vždy ekologicky lepší řešení než obyčejné jednorázové jednorázové pleny.

K životnímu prostředí představují biodegradabilní pleny svou výrobou (a kde to lze i následným kompostováním– v ČR dosud nikoli ve velké míře) šetrnější alternativu než klasické „jednorázovky“.

Proč jsou ekopleny šetrnější k životnímu prostředí:

  • mají nižší množství syntetických látek použitých v procesu výroby plen i přítomných v samotných plenách (obsahují recyklovatelné materiály). Jednorázové plenky většinou používají polyethylen na vnější voděodolnou vrstvu a polypropylen na vnitřní stranu. Vzhledem k množství používaných plenek je to jednoznačně plýtvání přírodními zdroji. Biodegradabilní pleny mají velmi tenký polyethylenový film, který je stejně účinný a obsahuje recyklovaný plast).

  • absence chlórových nebo bělících agentů a optických zjasňovačů (jsou nebělené)

  • absence dalších zbytných látek pro dětské pleny – zejm. parfémů

  • proces kompostování v dobrých podmínkách trvá jen 8 týdnů (běžné plenky se rozpadnou za 200-400 let), ano víme, že tento argument v ČR prozatím není radno příliš používat neboť se biodegradabilní odpad (např. pleny) takto významně nekompostuje.

Složení obyčejných jednorázových plen a tzv. ekoplen

Složení jednorázové pleny: Propustná fólie (polypropylen), vnitřek umělá buničina doplněná gelovým absorberem na bázi polyakrylátů, nepropustná fólie k ochraně prádla (polyethylen), lepicí páska a gumičky.

Složení jedné konkrétní ekopleny: Přírodní buničina, papír, nebělená celulóza, gel (přírodní extrakt z čajovníku), klepítka z polyethylenu. Obal plně kompostovatelný, zbytek kompostovatelný z 90 procent.

Finance

Pozn. k financím: Ještě před pár let (4 roky) šly sehnat biodegradabilní pleny v hypermarketech v „obyčejném“ balení, bez značky, ale asi skoro totožné se značkovými biodegradabilními plenami v cenách blízkých těm plenám obyčejným. Jak je nyní, nevíme. Nenakupujeme v hypermarketech a nemáme aktuální přehled. Jak to tedy aktuálně s cenou nevíme.

Zkusím bezplenkovou metodu

Další možností je vyzkoušet a zvyknout si na bezplenkovou metod. O metodě pojednává např. náš článek  „Bezplenkovka“ – jiný pohled na děti i na svět v časopisu Veronica.

Na evropské trhu se dají sehnat biodegradabilní pleny např. Tushies, Tendercare, Moltex Öko či Kikko.

Autor(ka): Věra Soukupová (Rosa) a Petr Ledvina
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 402. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 9. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube