Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mám používat ekopleny, když nemohu používat látkové pleny?

15. 7. 2014

Dobrý den,

protože z technických/logistických důvodů nemůžu používat látkové pleny, zvažují použití tzv. ekoplen (biodegradabilních plen).

Má to však cenu? Ekopleny jsou výrazně dražší než normální jednorázové pleny. Jsem však ochotna je kupovat, pouze však v případě, že to má cenu.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Děkujeme, že velmi přemýšlíte nad tím, jaké nejlepší pleny budou nejlepší pro vašeho potomka i pro životní prostředí. Pokud nemůžete používat látkové pleny, tak se dají doporučit tzv. jednorázové biodegradabilní pleny, tedy pleny které se (částečně) rozkládají v kompostu nebo bioplynové stanici. Používejte je v maximální míře, kdy to jde, je to vždy ekologicky lepší řešení než obyčejné jednorázové jednorázové pleny.

K životnímu prostředí představují biodegradabilní pleny svou výrobou (a kde to lze i následným kompostováním– v ČR dosud nikoli ve velké míře) šetrnější alternativu než klasické „jednorázovky“.

Proč jsou ekopleny šetrnější k životnímu prostředí:

  • mají nižší množství syntetických látek použitých v procesu výroby plen i přítomných v samotných plenách (obsahují recyklovatelné materiály). Jednorázové plenky většinou používají polyethylen na vnější voděodolnou vrstvu a polypropylen na vnitřní stranu. Vzhledem k množství používaných plenek je to jednoznačně plýtvání přírodními zdroji. Biodegradabilní pleny mají velmi tenký polyethylenový film, který je stejně účinný a obsahuje recyklovaný plast).

  • absence chlórových nebo bělících agentů a optických zjasňovačů (jsou nebělené)

  • absence dalších zbytných látek pro dětské pleny – zejm. parfémů

  • proces kompostování v dobrých podmínkách trvá jen 8 týdnů (běžné plenky se rozpadnou za 200-400 let), ano víme, že tento argument v ČR prozatím není radno příliš používat neboť se biodegradabilní odpad (např. pleny) takto významně nekompostuje.

Složení obyčejných jednorázových plen a tzv. ekoplen

Složení jednorázové pleny: Propustná fólie (polypropylen), vnitřek umělá buničina doplněná gelovým absorberem na bázi polyakrylátů, nepropustná fólie k ochraně prádla (polyethylen), lepicí páska a gumičky.

Složení jedné konkrétní ekopleny: Přírodní buničina, papír, nebělená celulóza, gel (přírodní extrakt z čajovníku), klepítka z polyethylenu. Obal plně kompostovatelný, zbytek kompostovatelný z 90 procent.

Finance

Pozn. k financím: Ještě před pár let (4 roky) šly sehnat biodegradabilní pleny v hypermarketech v „obyčejném“ balení, bez značky, ale asi skoro totožné se značkovými biodegradabilními plenami v cenách blízkých těm plenám obyčejným. Jak je nyní, nevíme. Nenakupujeme v hypermarketech a nemáme aktuální přehled. Jak to tedy aktuálně s cenou nevíme.

Zkusím bezplenkovou metodu

Další možností je vyzkoušet a zvyknout si na bezplenkovou metod. O metodě pojednává např. náš článek  „Bezplenkovka“ – jiný pohled na děti i na svět v časopisu Veronica.

Na evropské trhu se dají sehnat biodegradabilní pleny např. Tushies, Tendercare, Moltex Öko či Kikko.

Autor: Věra Soukupová (Rosa) a Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024