Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam se zbytky polyuretanové pěny?

Kategorie: Odpady, kompostování

Měnili jsme okna a okolí rámu jsme zajišťovali polyuretanovou pěnou, některé její části se po použití odstranily a těchto zbytků máme pytel. Nejsem si jistá, zda jej mám odložit do nádoby na třídění směsného plastu (přece jen jde o plast) nebo do netříděného komunálního odpadu nebo někam úplně jinam.

23. 7. 2013

Máte pravdu, že nejde o standartní typ plastového odpadu z domácnosti. Váš dotaz jsem konzultovala se zástupcem firmy EKO-KOM, který zmiňoval, že využití vytříděných plastových komodit vždy závisí na tom, s jakými dalšími konkrétními odběrateli má smlouvu svozová firma, která zajištuje svoz smíšeného plastu z Vaší obce. Tedy je otázkou, zda má svozová firma smlouvu s někým, kdo by uměl zbytky polyuretanové pěny dále zpracovat a využít. Pokud by tomu tak bylo, pak by mělo smysl zbytky polyuretanové pěny do kontejneru na směsné plasty odložit. Podle zástupce firmy EKO-KOM je to však spíše nepravděpodobné, protože zbytky polyuretanové pěny se recyklují jen těžce. S jistotou to však tvrdit nelze a přesnou odpověď zjistíte, když se obrátíte na zástupce svozové firmy a zeptáte se přímo jeho. Informaci o tom, jaká firma ve Vaší obci tříděný odpad sváží, získáte na obecním úřadě.

Pokud se potřebujete pytle s pěnou zbavit hned, tak bych osobně zvážila odložení do kontejneru na směsný plast a v případě, že pro polyuretan nebude mít svozová firma odbyt, jej na dotřiďovací lince odstraní do komunálního odpadu.

K odpovědi také připojuji doporučení Yvonny Gaillyové, zabývající se přírodním stavitelstvím, která by příště okolí oken zajistila konopným těsněním a hliněnou omítkou. V takovém případě by nenastal problém, jak se zbavit obtížně recyklovatelných zbytků, které jsou navíc vyrobeny z neobnovitelných zdrojů - z ropy.

Autor: Monika Popelková
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube