Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam se zbytky polyuretanové pěny?

23. 7. 2013

Měnili jsme okna a okolí rámu jsme zajišťovali polyuretanovou pěnou, některé její části se po použití odstranily a těchto zbytků máme pytel. Nejsem si jistá, zda jej mám odložit do nádoby na třídění směsného plastu (přece jen jde o plast) nebo do netříděného komunálního odpadu nebo někam úplně jinam.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Máte pravdu, že nejde o standartní typ plastového odpadu z domácnosti. Váš dotaz jsem konzultovala se zástupcem firmy EKO-KOM, který zmiňoval, že využití vytříděných plastových komodit vždy závisí na tom, s jakými dalšími konkrétními odběrateli má smlouvu svozová firma, která zajištuje svoz smíšeného plastu z Vaší obce. Tedy je otázkou, zda má svozová firma smlouvu s někým, kdo by uměl zbytky polyuretanové pěny dále zpracovat a využít. Pokud by tomu tak bylo, pak by mělo smysl zbytky polyuretanové pěny do kontejneru na směsné plasty odložit. Podle zástupce firmy EKO-KOM je to však spíše nepravděpodobné, protože zbytky polyuretanové pěny se recyklují jen těžce. S jistotou to však tvrdit nelze a přesnou odpověď zjistíte, když se obrátíte na zástupce svozové firmy a zeptáte se přímo jeho. Informaci o tom, jaká firma ve Vaší obci tříděný odpad sváží, získáte na obecním úřadě.

Pokud se potřebujete pytle s pěnou zbavit hned, tak bych osobně zvážila odložení do kontejneru na směsný plast a v případě, že pro polyuretan nebude mít svozová firma odbyt, jej na dotřiďovací lince odstraní do komunálního odpadu.

K odpovědi také připojuji doporučení Yvonny Gaillyové, zabývající se přírodním stavitelstvím, která by příště okolí oken zajistila konopným těsněním a hliněnou omítkou. V takovém případě by nenastal problém, jak se zbavit obtížně recyklovatelných zbytků, které jsou navíc vyrobeny z neobnovitelných zdrojů - z ropy.

Autor: Monika Popelková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024