Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je lepší na ruce látkový, papírový ručník nebo elektrický sušák?

3. 7. 2012

Zařizujeme nové kancelářské prostory pro 5-15 osob. Čím je ekologicky šetrnější vybavit dámské a pánské toalety?

  • a) ručníky z textilu, praní v automatické pračce
  • b) papírové ručníky
  • c) elektrické sušáky
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pokud porovnáme pratelné ručníky z textilu a papírové ubrousky, představují menší zátěž pro životní prostředí ručníky z textilu, pratelné v automatické pračce. Je to podobné, jako při srovnávání papírových a látkových kapesníků - jednoznačně lépe vycházejí látkové kapesníky. Velmi pěkný článek na toto téma připravil Ekolist, dozvíte se zde vyčíslení ekologické stopy, spotřeby vody apod. při pouívání látkových a papírových kapesníků.

Pokud byste se rozhodli pro pořízení látkových ručníků, doporučujeme upřednostinit ty, které jsou z biobavlny. Při pěstování konvenční bavlny se používá velké množství pesticidů (bavlna zabírá asi 3% světové zemědělské půdy, ale z podílu celosvětově užívaných ekologicky nepříznivých pesticidů ukrajuje 10%). Při výrobě biobavlny pocházející z ekologického zemědělství se pesticidy neužívají. Více informací ve studii o odívání a oděvních materiálech Víš, co nosíš? Studie o envrionmentálních aspektech odívání. (25 stran, ke stažení ve formátu PDF)

Zajímavou možností, jak snížit ekologické dopady při pořizování ručníků, je využít např. Nadačního obchodu Veronica nebo bazar. V nadačním obchodě Veronica naleznete již použité věci z darů lidí, které obchod prodává a z výtěžku financuje různé zajímavé projekty v Brně. Pokud se ručníky vyperou, tak firemnímu používání na utírání rukou jistě ničemu vadit nebudou.

Naopak porovnat ekologickou příznivost používání papírových ručníků a látkových ručníků ve srovnání s elektrickými sušáky, je problematické. Vzájemné posouzení dopadu výrobku na životní prostředí se říká "analýza životního cyklu výrobku" nebo-li porovnání dopadu produkty od jeho výroby, používání až jeho odstraňování ve chvíli, kdy doslouží a stane se odpadem ("od kolébky po hrob"). Pro porovnání dopadu elektrických sušáků a papírových kapesníků tuto analýzu v České republice ještě nikdo nevytvořil. Existuje australská studie, jejíž výsledky jsou jen těžce přenositelné k nám (elektřina u nás se používá z jiných zdrojů, odpad se převáží na jiné vzdloenosti apod. - s tímto vším LCA analýza počítá). Studie navíc neřeší možnost, že by se použité papírové ubrousky kompostovaly, případně by se v budoucnu odvážely do bioplynových stanic, kde vznike elektřina a teplo. Důležité je také přemýšlet v případě sušiče, jakou má zemi původu a odkud se k nám dostal.

Jak vidíte, odpověď na Váš dotaz není úplně jednoznačná. Mnohé při zvažování různých variant napadne jako první spotřeba vody pro praní látkových ručníků a tak sahají po elektrickém sušáku či papírových ubrouscích. Ekologické dopady ale uvažujme šířeji.

Já osobně bych doporučovala zvolit pratelné textilní ručníky. Pokud byste se však rozhodli nakonec pro jinou variantu, doporučuji alespoň zvážit následující:

U elektrického sušáku: zemi původu (snažit se vybírat co nejlokálnější produkt - český, popř. z okolních zemí, vybírat sušák s co nejmenší spotřebou energie, zvážit hmotnost a materiál, údržbu, záruční lhůtu, servis, kde nám sušák v případě poruchy opraví)

U papírových ručníků - upřednostnit ty z recyklovaného materiálu, podívat, se kde se vyrábí a opět upřednostnit lokální, pokud možno zajistit kompostování, nastavit správně zásobník tak, abychom nevytáhli pět a znehodnotili najednou pět ubrousků místo jednoho apod.)

Doporučení k výběru látkových ručníků jsem zmínila již výše.

Doporučujeme také chovat se ekologičtěji i v jiných oblastech, kde jsou jednoznačné závěry: např. ohřívejte vodu solárním kolektorem, snižte spotřebu domu o 30-90%, utěsněte okna. Ať už byste si  vybrali fén či papír, tak rozdíl nebude zjevně velký. Zatímco úspory CO2 při správném vytápění, správných izolacích či změně ohřevu vody jsou mnohonásobně větší.

Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024