Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je vhodná dešťová voda na zalévání zahrady, pokud je sbírána z měděných okapů?

Kategorie: Voda

Kromě praní a splachování WC bych rád dešťovou vodu využil i pro zalévání zahrady.
Problémem je, že na střeše máme vikýře oplášťované mědí a měděné okapy. Bylo mi řečeno, že dešťová voda, která se dostane do styku s mědí, tak není vhodná pro zalévání zahrady. Je to pravda?

18. 5. 2011

Z měděných střech se skutečně nedoporučuje používat srážkovou vodu k závlaze. Váš případ je poněkud atypický, jedná se pouze o měděné okapy a asi i svody. V těchto případech styk srážkových vod s měděným povrchem je  podstatně menší, než když se jedná o celou střechu včetně okapů a svodů.
Podle ČSN 75 7143 Jakost závlahové vody, limitní hodnota obsahu mědi (Cu) pro vodu podmíněně vhodnou na závlahu je 2 mg/l, pro vodu vhodnou činí tato hodnota 0,5 mg/l. Doporučil bych Vašemu dotazovateli, aby si nechal udělat rozbor a zjistil, kolik Cu odtok srážkové vody obsahuje a podle toho se zařídil.
Nejvyšší obsah Cu bývá na počátku odtoku, závisí trovněž na stáří měděných žlabů a svodů, složení srážek apod. Sám si myslím, zvláště  kdyby se vypustil počáteční odtok z dešťové srážky, je pravděpodobné, že se dostane pod  limit.Rozbor je potřeba, ale není levný.
Odstranění mědi z vody je ekonomicky náročné, nepřichází v úvahu.

Autor(ka): Jan Šálek

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube