Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak předcházet vzniku odpadů z ihned vyhozených obalů?

Kategorie: Odpady, kompostování

Když nakupuji v samoobsluze potraviny, často mě zarazí, kolik zboží, které se běžně vyrábí u nás, pochází ze zahraničí a jak náročně je baleno. Představa všech nákladů a znečištění životního prostředí spojených s přepravou výrobků a výrobou obalů na toto zboží mě znepokojuje. Nedá se tomu nějak zamezit?
31. 10. 2005

Tento dotaz má dvě roviny. Za prvé vypovídá o tom, kam by měly směřovat úvahy „ekologicky šetrného spotřebitelství”. Jinými slovy řečeno, že „zdravý selský rozum“ má v sobě i kus citu pro ochranu životního prostředí. Je přirozené, že potraviny vyprodukované a spotřebované v blízkosti našeho bydliště jsou nejméně náročné na dopravu, balení i manipulaci. Druhá rovina dotazu je komplikovanější. Směřuje k tomu, jak náš „selský rozum“ uplatňovat v tak široké a nepřehledné škále nabízených výrobků a existují-li měřítka „ekologičnosti“, ale i ekonomičnosti výrobků či obalů.

Pro stručnost si z tak složité oblasti můžeme vybrat příklad nápojových obalů. Při nákupu zatím není zřejmé, kolik vlastně platíme za obal. Uvážíme-li ale energetickou a dopravní náročnost surovin, ze kterých je obal vyroben, mechanismus jeho transportu a možnosti konečné likvidace, nepřekvapí nás asi, že z ekologického hlediska nejméně vhodné a v důsledku i nejdražší budou nápoje nakupované v hliníkových plechovkách a vícevrstevnatých kombinovaných obalech typu "tetrapack", kde se současně používá hliníková fólie, plast i papír. Ty nás přijdou takřka na 5 Kč. O něco vhodnější jsou samotné papírové krabice, dále pak nevratné plastové lahve, jejichž stále rostoucí množství v popelnicích by nás mělo zarazit. Výhodné jsou naopak lahve vratné, ze skla i plastové. Bohužel vratné plastové obaly se v poslední době přestaly objevovat. Jejich "životnost" je zvýšena možností několikanásobného oběhu a tím se snižují i náklady na jejich výrobu. Jedno použití nás stojí jen 10 až 50 haléřů. Naštěstí mají v našich zemích dobrou tradici a jsme na ně zvyklí. K jejich zachování na trhu můžeme přispět tím, že budeme vratné obaly používat v maximální možné míře.

Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube