Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak předcházet vzniku odpadů z ihned vyhozených obalů?

31. 10. 2005
Když nakupuji v samoobsluze potraviny, často mě zarazí, kolik zboží, které se běžně vyrábí u nás, pochází ze zahraničí a jak náročně je baleno. Představa všech nákladů a znečištění životního prostředí spojených s přepravou výrobků a výrobou obalů na toto zboží mě znepokojuje. Nedá se tomu nějak zamezit?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Tento dotaz má dvě roviny. Za prvé vypovídá o tom, kam by měly směřovat úvahy „ekologicky šetrného spotřebitelství”. Jinými slovy řečeno, že „zdravý selský rozum“ má v sobě i kus citu pro ochranu životního prostředí. Je přirozené, že potraviny vyprodukované a spotřebované v blízkosti našeho bydliště jsou nejméně náročné na dopravu, balení i manipulaci. Druhá rovina dotazu je komplikovanější. Směřuje k tomu, jak náš „selský rozum“ uplatňovat v tak široké a nepřehledné škále nabízených výrobků a existují-li měřítka „ekologičnosti“, ale i ekonomičnosti výrobků či obalů.

Pro stručnost si z tak složité oblasti můžeme vybrat příklad nápojových obalů. Při nákupu zatím není zřejmé, kolik vlastně platíme za obal. Uvážíme-li ale energetickou a dopravní náročnost surovin, ze kterých je obal vyroben, mechanismus jeho transportu a možnosti konečné likvidace, nepřekvapí nás asi, že z ekologického hlediska nejméně vhodné a v důsledku i nejdražší budou nápoje nakupované v hliníkových plechovkách a vícevrstevnatých kombinovaných obalech typu "tetrapack", kde se současně používá hliníková fólie, plast i papír. Ty nás přijdou takřka na 5 Kč. O něco vhodnější jsou samotné papírové krabice, dále pak nevratné plastové lahve, jejichž stále rostoucí množství v popelnicích by nás mělo zarazit. Výhodné jsou naopak lahve vratné, ze skla i plastové. Bohužel vratné plastové obaly se v poslední době přestaly objevovat. Jejich "životnost" je zvýšena možností několikanásobného oběhu a tím se snižují i náklady na jejich výrobu. Jedno použití nás stojí jen 10 až 50 haléřů. Naštěstí mají v našich zemích dobrou tradici a jsme na ně zvyklí. K jejich zachování na trhu můžeme přispět tím, že budeme vratné obaly používat v maximální možné míře.

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024