Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak předcházet vzniku odpadů z ihned vyhozených obalů?

Kategorie: Odpady, kompostování

Když nakupuji v samoobsluze potraviny, často mě zarazí, kolik zboží, které se běžně vyrábí u nás, pochází ze zahraničí a jak náročně je baleno. Představa všech nákladů a znečištění životního prostředí spojených s přepravou výrobků a výrobou obalů na toto zboží mě znepokojuje. Nedá se tomu nějak zamezit?
31. 10. 2005

Tento dotaz má dvě roviny. Za prvé vypovídá o tom, kam by měly směřovat úvahy „ekologicky šetrného spotřebitelství”. Jinými slovy řečeno, že „zdravý selský rozum“ má v sobě i kus citu pro ochranu životního prostředí. Je přirozené, že potraviny vyprodukované a spotřebované v blízkosti našeho bydliště jsou nejméně náročné na dopravu, balení i manipulaci. Druhá rovina dotazu je komplikovanější. Směřuje k tomu, jak náš „selský rozum“ uplatňovat v tak široké a nepřehledné škále nabízených výrobků a existují-li měřítka „ekologičnosti“, ale i ekonomičnosti výrobků či obalů.

Pro stručnost si z tak složité oblasti můžeme vybrat příklad nápojových obalů. Při nákupu zatím není zřejmé, kolik vlastně platíme za obal. Uvážíme-li ale energetickou a dopravní náročnost surovin, ze kterých je obal vyroben, mechanismus jeho transportu a možnosti konečné likvidace, nepřekvapí nás asi, že z ekologického hlediska nejméně vhodné a v důsledku i nejdražší budou nápoje nakupované v hliníkových plechovkách a vícevrstevnatých kombinovaných obalech typu "tetrapack", kde se současně používá hliníková fólie, plast i papír. Ty nás přijdou takřka na 5 Kč. O něco vhodnější jsou samotné papírové krabice, dále pak nevratné plastové lahve, jejichž stále rostoucí množství v popelnicích by nás mělo zarazit. Výhodné jsou naopak lahve vratné, ze skla i plastové. Bohužel vratné plastové obaly se v poslední době přestaly objevovat. Jejich "životnost" je zvýšena možností několikanásobného oběhu a tím se snižují i náklady na jejich výrobu. Jedno použití nás stojí jen 10 až 50 haléřů. Naštěstí mají v našich zemích dobrou tradici a jsme na ně zvyklí. K jejich zachování na trhu můžeme přispět tím, že budeme vratné obaly používat v maximální možné míře.

Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube