Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Zelená úsporám - zateplení bytového domu

29. 4. 2009
Dobrý den,

společně s manželkou jsem majitelem bytové jednotky ve starším bytovém domě - stáří domu cca 80 let,  celkem cca 20 jednotek.

Protože byt má ještě stará kastlová dvoukřídlá (vnější a vnitřní křídlo) okna, která již znatelně netěsní, chceme z důvodu úspory nákladů na vytápění provést jejich výměnu za nejlépe dřevěná eurookna.

Dověděli jsme se o existenci programu Zelená úsporám a možnosti dotace v případě dosažení snížení spotřeby energie. Po prostudování Příručky pro žadatele o podporu se chci zeptat na následující nejasnosti:
  1. Je podmínkou dotace provedení výměny oken vždy v celé bytové jednotce ?
  2. Je podmínkou dotace vždy dosažení alespoň tří dílčích opatření vedoucích k úspoře energie současně ? Tzn. nejenom výměny oken (+ zřejmě vchodových dveří od bytu), ale i zateplení např. stěn a také stropu ? A jak je to v případě, když tyto stěny a stropy již požadované vlastnosti již mají ?
  3. Je nutný i souhlas ostatních majitelů bytových jednotek v bytovém domě ? Pokud ano, všech nebo většiny ?
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Vážený pane,
program Zelená úsporám požaduje provedení opatření na úspory energie na vytápění v celém  bytovém domě, nikoli v jediném bytě. Naše odpověď na Vaše otázky se tudíž bude týkat jen situace, že se na realizaci úsporných opatření domluví všichni vlastníci. Jejich  souhlasné prohlášení je přílohou žádosti o dotaci. To se požaduje vždy, má-li nemovitost více než jednoho vlastníka.

Předmětem žádosti pak může být jak komplexní zateplení (Program nabízí dotaci ve dvou úrovních, pokud je to možné doporučovali bychom směřovat k co nejlepším, čili nejnižším hodnotám měrné spotřeby na vytápění - program mluví o  roční spotřebě max. 30 kWh/m2).

Vy jste se ovšem ptal na dílčí opatření - i v tom případě je ovšem potřeba provést výměnu všech oken  za výrobky s požadovanými vlastnostmi.
Zároveň - jak jste se dočetl v příručce - je třeba provést alespoň 2 další opatření. Jedním z nich je i zateplení stropu, ovšem jedná se pouze o strop nejvyššího podlaží (event. zateplení střechy). Dále připadá v úvahu  zateplení všech obvodových stěn, zateplení stropu nevytápěného sklepa nebo podlahy nad zeminou nebo nad nevytápěným prostorem. Další možností je pořízení mechanického větrání s rekuperací  tepla.

V nejbližší době lze očekávat, že v programu dojde k jisté změně týkající se případu, že některé z požadovaných opatření již bylo provedeno, a to v kvalitě a s pravidly odpovídajícími programu. V  takovém případě bude moci být jedno opatření započítáno a k výměně oken, o níž uvažujete, bude stačit přidání jediného dalšího opatření. (Dotace se bude týkat jen nově učiněných kroků).
Znovu ovšem opakuji, že opatření nazvané "Kvalitní zateplení vybraných částí obytných domů" se musí týkat celého bytového domu.

Dovoluji si Vás upozornit i možnost získat pro bytový dům podporu na instalaci ohřevu vody pomocí solárního systému.

Autor: Yvonna Gaillyová; Ekologická poradna Veronica

Další informace: http://www.zelenausporam.cz

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 1. 2023