Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak nakupovat s ohledem na přírodu?

27. 10. 2005

V ekologii se příliš nevyznám, ale přesto mi na životním prostředí záleží. Při nakupování bych se ráda vyhnula výrobkům, které mají na životní prostředí špatný vliv, ale nevím, kde získat potřebné informace nebo čím se v obchodě řídit.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ekologicky šetrné spotřebitelské chování není jednoduché, protože pří rozhodování je třeba brát v úvahu řadu faktorů, které laik nemusí správně vyhodnotit. Obecně je dobré brát ohled na:

  • Samotný výrobek a jeho dopad na životní prostředí. Například u elektrospotřebičů je možné brát v úvahu jejich spotřebu energie. Dále lze vyhodnotit materiál použitý k výrobě nebo vznikající jako vedlejší produkt při výrobě, biodegradabilitu (např. nákupní tašky z kukuřičného škrobu), preferovat prací prášky bez fosfátů...
  • Obal. Je lepší kupovat výrobky v obalech, které se dají recyklovat. U potravin si lze vybrat papír místo hliníku či fólie, vratnou skleněnou lahev raději než PET. Nejlepší však je volit výrobky bez obalu, na nákupy si nosit vlastní, např. látkovou, tašku
  • Doprava. Obecně platí, čím větší vzdálenost od místa výroby, tím negativnější vliv na životní prostředí. Je vhodné kupovat místní výrobky, čímž se také podpoří lokální ekonomika.
  • Při výrobě by nemělo docházet k porušování lidských práv ani práv zvířat. Tuto oblast nakupování se snaží respektovat FairTrade. Rovněž by v průběhu výrobní procesu nemělo být ničeno přírodní bohatství.


značka EŠV Existují i další kritéria. Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby nějaký symbol na výrobku dokládal, že výrobek je k životnímu prostředí šetrný. Bohužel většina nápisů a značek typu "biokvalita" jsou jen nástrojem, kterým výrobce útočí na ekologické cítění spotřebitelů. Jedinou státem garantovanou značkou je logo Ekologicky šetrný výrobek - zelené "éčko". To je udělováno výrobkům, které odpovídají odborně zpracovaným kritériím zaručujícím, že daný výrobek je ve srovnání s výrobky stejných užitných vlastností k životnímu prostředí šetrnější.

Povšimněme si, prosím, že netvrdíme o žádném výrobku, že je pro prostředí neškodný. Stinnou stránkou státního programu je, že přes jeho několikaletou existenci nenese tuto značku příliš mnoho výrobků denní potřeby. Přesto si můžeme například vybrat z celé řady ekologicky šetrných vodou ředitelných barev a nátěrů, grafický i toaletní papír vyrobený ze sběrového papíru, či čistící přípravek Lena Natur. Úplný seznam oceněných výrobků můžete získat v naší poradně nebo přímo na stránkách Agentury pro označování ekologicky šetrných výrobků. Pro nás, spotřebitele, plyne z těchto řádek následující ponaučení: budeme-li v obchodech žádat výrobky označené jako ekologicky šetrné, bude to pro výrobce signálem k tomu, aby své výrobky v tomto smyslu zdokonalovali a o udělení značky usilovali.

Další zárukou kvality jsou produkty ekologického zemědělství, které nepoužívá pesticidy, méně narušuje krajinu, chovaná zvířata mají zaručený pohyb a šetrné zacházení. Biopotraviny jsou označené logem zelené zebry s nápisem Produkt ekologického zemědělství. Můžeme je najít v prodejnách zdravé výživy, ale také v běžných obchodech.

Autor: Radka Jarušková; Ekologická poradna Veronica

Další informace: http://www.ekoznacka.cz

Další dotazy z kategorie: Ostatní Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023