Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Izolace z dřevěných hoblin

Kategorie: Ekologické stavění

Rád bych se zeptal na Váš názor na izolace z dřevěných hoblin. Zaujalo mě izolování slámou, ale kousek od nás máme pilu, která by se ráda zbavila hoblin zadarmo. Myslíte, že tloušťka izolace 40cm hoblin má stejnou účinnost jako 40cm slámy? Je moje představa obvodové stěny (zevnitř-ven: OSB - hobliny - paropropustná folie - laťovní - obklad z modřínu) správná? Bylo by možné použít skladbu OSB-hobliny-OSB?
8. 9. 2008

Ano, hobliny je možné použít, důležité je, dostatečně je stlačit tak, aby se co nejméně časem sesedali a aby měli co možná nejmenší vzduchovou propustnost. Tehdy bude izolační schopnost srovnatelná se slámou. Skladbu s  oboustraným OSB je možné použít pakliže vnitřní strana bude dále opatřena parotěsnou fólií nebo další vzduchotěsnou vrstvou (SDK). Vnitřní OSB je doporučeno tmelit a lepit ve sparách, vnější nikoli (pouze na tupý sraz se spárou 1 až 5 mm).

Ovšem pozor na hořlavost. Skladba nemá z požárního hlediska požadovanou požární odolnost, takže je třeba ji doplnit nehořlavou vrstvou (min dvě sádrokartonové desky uvnitř skladby) posouzenou požárním technikem.

Autor: Ludvík Trnka
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube