Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Izolace z dřevěných hoblin

8. 9. 2008
Rád bych se zeptal na Váš názor na izolace z dřevěných hoblin. Zaujalo mě izolování slámou, ale kousek od nás máme pilu, která by se ráda zbavila hoblin zadarmo. Myslíte, že tloušťka izolace 40cm hoblin má stejnou účinnost jako 40cm slámy? Je moje představa obvodové stěny (zevnitř-ven: OSB - hobliny - paropropustná folie - laťovní - obklad z modřínu) správná? Bylo by možné použít skladbu OSB-hobliny-OSB?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ano, hobliny je možné použít, důležité je, dostatečně je stlačit tak, aby se co nejméně časem sesedali a aby měli co možná nejmenší vzduchovou propustnost. Tehdy bude izolační schopnost srovnatelná se slámou. Skladbu s  oboustraným OSB je možné použít pakliže vnitřní strana bude dále opatřena parotěsnou fólií nebo další vzduchotěsnou vrstvou (SDK). Vnitřní OSB je doporučeno tmelit a lepit ve sparách, vnější nikoli (pouze na tupý sraz se spárou 1 až 5 mm).

Ovšem pozor na hořlavost. Skladba nemá z požárního hlediska požadovanou požární odolnost, takže je třeba ji doplnit nehořlavou vrstvou (min dvě sádrokartonové desky uvnitř skladby) posouzenou požárním technikem.

Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 1. 2023