Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Čím zakrýt citlivou dřevěnou podlahu a čím lakovat dřevěné židle?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

V kuchyňském koutu máme choulostivou dřevěnou podlahu, myslím z jasanu, cokoli upadne, udělá důlek nebo škrábanec, podlaha se snadno umaže. Napadlo mě dát na ni z praktických důvodů něco jako kousek lina. Ale PVC vážně škodí životnímu prostředí při výrobě, navíc se z něj prý i při používání mohou uvolňovat škodlivé látky. Můžete mi tedy, prosím, poradit jiný materiál, který by měl obdobné vlastnosti - tedy aby se dal na podlahu snadno rozprostřít, aby se dal lehce otírat vlhkým hadrem, nedělaly se na něm snadno fleky ani škrábance, a aby nebyl příliš drahý a dal se běžně sehnat ve vhodném odstínu. Existuje něco takového?

Také bych potřebovala poradit, čím natírat dřevěné nelakované židle, prý je to 3x ročně potřeba kvůli údržbě.

29. 9. 2008
Jako ekologicky (environmentálně) vhodnou podlahovou krytinu vám můžeme doporučit přírodní linoleum. Na trhu je najdete od vícero výrobců pod různými obchodními názvy - Marmoleum, Linosom aj. Krytinu tohoto typu sami využíváme v našem Centu Veronica v Hostětíně. Vašim požadavkům na snadnou údržbu vyhovuje, v současné době se přírodní linoleum prodává vždy s povrchovou vrstvou, která umožňuje umývání pouze teplou vodou a chrání linoleum před vysycháním. Barvy a odstíny jsou nejrůznější. Cena je ovšem vyšší než u nevhodného PVC.

Co se týká židlí: Možná zcela Vašemu dotazu nerozumím. Není mi totiž jasné, proč Vám prodejce radil židle 3x do roka natírat a neřekl čím.
Environmentálně šetrná úprava nábytku je možná například některou z  vodou řaditelných lazur neb laků nesoucích značku "Ekologicky šetrný výrobek". Najdete je na http://www.cenia.cz/web/www/web-pub2.nsf/$pid/MZPMSFHMV9DV

Luxusní povrchovou úpravu získáte s využitím vosků - ve směsi se včelím voskem. Distribucí se u nás zabývá firma Kreidezeit http://www.kreidezeit.cz, kde by Vám zřejmě poradili. Opět se ale nejedná o levné produkty. Jejich předností ovšem je, že si do interiéru nevnášíte látky, které tam nechcete.
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube