Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kdy je nejlepší vyvěšovat ptačí budky?

Revidováno: 3. 2. 2009 (původní text: 20. 10. 2005)
Vždy začátkem jarního období jsem se snažila někde na vhodném místě v přírodě umístit alespoň jednu ptačí budku. Teprve nyní jsem se dověděla, že nejvhodnější doba k rozmístění budek je teď na podzim. Nechápu ale, proč tomu tak je.
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Přestože se obecně traduje, že se ptačí budky umísťují na stromy na jaře, nejvhodnější dobou k pověšení budky je opravdu podzim. Nejenže je jednodušší věšet budku na strom, který už má opadané listí, a spojit to např. s prořezáváním větví, ale na budku pověšenou na podzim si ptáci mají možnost také lépe zvyknout. Nejdůležitější je ale to, že budka může drobným ptákům výborně posloužit i v zimě. Když nastanou velké mrazy a ptáci před nimi hledají úkryt, najdou ho často právě v těchto budkách. Když pak na jaře hledají místo na postavení hnízda, tak o budce už "ví" a je větší pravděpodobnost, že zahnízdí právě v ní.

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024