Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kdy je nejlepší vyvěšovat ptačí budky?

Kategorie: Živočichové

Vždy začátkem jarního období jsem se snažila někde na vhodném místě v přírodě umístit alespoň jednu ptačí budku. Teprve nyní jsem se dověděla, že nejvhodnější doba k rozmístění budek je teď na podzim. Nechápu ale, proč tomu tak je.
Odpověď revidována: 3. 2. 2009 (původní odpověď: 20. 10. 2005)
Přestože se obecně traduje, že se ptačí budky umísťují na stromy na jaře, nejvhodnější dobou k pověšení budky je opravdu podzim. Nejenže je jednodušší věšet budku na strom, který už má opadané listí, a spojit to např. s prořezáváním větví, ale na budku pověšenou na podzim si ptáci mají možnost také lépe zvyknout. Nejdůležitější je ale to, že budka může drobným ptákům výborně posloužit i v zimě. Když nastanou velké mrazy a ptáci před nimi hledají úkryt, najdou ho často právě v těchto budkách. Když pak na jaře hledají místo na postavení hnízda, tak o budce už "ví" a je větší pravděpodobnost, že zahnízdí právě v ní.
Autor: Vilém Řiháček
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube