Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Mohu změnit dodavatele elektrické energie?

Kategorie: Energie

Mohu změnit dodavatele elektrické energie a vyhnout se tak odběru proudu od společnosti, od niž odebírat nechci?

Mohu odebírat energii z obnovitelných zdrojů?

19. 1. 2008
Od 1. 1. 2006 má každá domácnost v České republice možnost vybrat si dodavatele elektřiny. Z fyzikálního hlediska dodávaná elektřina zůstává po změně dodavatele stejná a mění se pouze obchodní podmínky, za kterých je elektřina dodávána. K dodávce elektřiny zákazníkovi je způsobilý pouze držitel licence vydané Energetickým regulačním úřadem  na obchod s elektřinou, který je zaregistrován u Operátora trhu s elektřinou.

Výsledná cena elektřiny se skládá z poplatků Vámi zvolenému dodavateli, tzv. neregulované ceny a také z tzv. regulovaných cen. (Podrobnější informace na stránkách www.eru.cz v sekci dotazy energetiky). Distribuce je zajištěna příslušným regionálním distributorem. Pokud je Váš dodavatel zároveň i distributorem ve Vašem regionu, bohužel proti tomu nic nezmůžete. Můžete jej odmítnout pouze jako dodavatele, nikoli však jako distributora.

A jak změnit dodavatele?
Vyberete-li si nového dodavatele, kterého kontaktujete, měl by ve Vašem zastoupení zajistit většinu úkonů nezbytných pro změnu dodavatele, která je bezplatná. Podle informací Energetického regulačního úřadu lze dodavatele změnit jednou za 6 měsíců. Podrobnější návod ke změně dodavatele najdete opět na stránkách ERU, konkrétně zde .

Seznam registrovaných dodavatelů, kteří v současné době aktivně působí na trhu s elektřinou, lze získat na ERU, resp. zde (www.http://www.ote-cr.cz). Poznáte je podle toho, že mají v kolonce SZ (subjekt zúčtování) uvedeno datum, tedy jsou subjekty zúčtování.


Autor: Lenka Parkánová

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube