Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mohu změnit dodavatele elektrické energie?

19. 1. 2008

Mohu změnit dodavatele elektrické energie a vyhnout se tak odběru proudu od společnosti, od niž odebírat nechci?

Mohu odebírat energii z obnovitelných zdrojů?

Doporučení Ekologické poradny Veronica
Od 1. 1. 2006 má každá domácnost v České republice možnost vybrat si dodavatele elektřiny. Z fyzikálního hlediska dodávaná elektřina zůstává po změně dodavatele stejná a mění se pouze obchodní podmínky, za kterých je elektřina dodávána. K dodávce elektřiny zákazníkovi je způsobilý pouze držitel licence vydané Energetickým regulačním úřadem  na obchod s elektřinou, který je zaregistrován u Operátora trhu s elektřinou.

Výsledná cena elektřiny se skládá z poplatků Vámi zvolenému dodavateli, tzv. neregulované ceny a také z tzv. regulovaných cen. (Podrobnější informace na stránkách www.eru.cz v sekci dotazy energetiky). Distribuce je zajištěna příslušným regionálním distributorem. Pokud je Váš dodavatel zároveň i distributorem ve Vašem regionu, bohužel proti tomu nic nezmůžete. Můžete jej odmítnout pouze jako dodavatele, nikoli však jako distributora.

A jak změnit dodavatele?
Vyberete-li si nového dodavatele, kterého kontaktujete, měl by ve Vašem zastoupení zajistit většinu úkonů nezbytných pro změnu dodavatele, která je bezplatná. Podle informací Energetického regulačního úřadu lze dodavatele změnit jednou za 6 měsíců. Podrobnější návod ke změně dodavatele najdete opět na stránkách ERU, konkrétně zde .

Seznam registrovaných dodavatelů, kteří v současné době aktivně působí na trhu s elektřinou, lze získat na ERU, resp. zde (www.http://www.ote-cr.cz). Poznáte je podle toho, že mají v kolonce SZ (subjekt zúčtování) uvedeno datum, tedy jsou subjekty zúčtování.


Autor: Lenka Parkánová; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024