Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Větrné elektrárny, jejich pomoc ŽP a množství vyrobené energie

29. 1. 2008
Dobrý den. Můj dotaz se týká větrných elektráren, konkrétně jimi vyrobené energie a vlivu na životní prostředí. Dokáže takto vyrobená elektřina skutečně "odlehčit" životnímu prostředí a jistou částí tak nahradit klasické konvenční zdroje energie? Zajímalo by mě, jaký je podíl výroby elektrické energie z větrných elektráren na celkové výrobě elektrické energie v ČR a nakolik tento podíl splňuje požadavky Státní energetické koncepce (a jiných "opor" a normativu pro VE). Jakých hodnot/podílu má být v budoucích letech u VE dosaženo? Kde se tyto informace dají získat, případně průběžně sledovat?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den, pokusím se ve stručnosti odpovědět na Vaše dotazy:

  • Dokáže vyrobená elektřina z VE skutečně "odlehčit" životnímu prostředí a jistou částí tak nahradit klasické konvenční zdroje energie?

Domnívám se, že ano. Otázkou však zůstává do jaké míry. Je to jeden z mnoha zdrojů, které můžeme zařadit mezi OZE (obnovitelné zdroje energie). Při úvahách o jejich využití je nutné vždy zvažovat konkrétní podmínky toho kterého státu či regionu. Teprve na jejich základě je možno stanovit "perspektivitu" jednotlivých OZE.

  • Zajímalo by mě, jaký je podíl výroby elektrické energie z větrných elektráren na celkové výrobě el. energie v ČR.  Jak tento podíl splňuje požadavky Státní energetické koncepce (a jiných "opor" a normativu pro VE), resp. jakých hodnot/podílu má být v budoucích letech u VE dosaženo?

Ani energetická koncepce ČR ani Státní politika životního prostředí ČR nestanovují konkrétní podíl (hodnotu), jakého by měla větrná energetika u nás dosáhnout. Vždy pouze zmiňuje OZE jako celek. Chcete-li získat podrobnější informace, obraťte se na Českou informační agenturu životního prostředí, popř. sledujte nejnovější statistické ročenky, kde jsou údaje o větrné energetice jako celku. Můžete také prostudovat materiály z konferencí, jež se věnovaly problematice VE v ČR, konkrétně na stránkách ZO ČSOP Veronica nebo stránkách Kraje Vysočina (zde)

Autor: Radim Vítek; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024