Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Větrné elektrárny, jejich pomoc ŽP a množství vyrobené energie

Kategorie: Energie

Dobrý den. Můj dotaz se týká větrných elektráren, konkrétně jimi vyrobené energie a vlivu na životní prostředí. Dokáže takto vyrobená elektřina skutečně "odlehčit" životnímu prostředí a jistou částí tak nahradit klasické konvenční zdroje energie? Zajímalo by mě, jaký je podíl výroby elektrické energie z větrných elektráren na celkové výrobě elektrické energie v ČR a nakolik tento podíl splňuje požadavky Státní energetické koncepce (a jiných "opor" a normativu pro VE). Jakých hodnot/podílu má být v budoucích letech u VE dosaženo? Kde se tyto informace dají získat, případně průběžně sledovat?
29. 1. 2008

Dobrý den, pokusím se ve stručnosti odpovědět na Vaše dotazy:

  • Dokáže vyrobená elektřina z VE skutečně "odlehčit" životnímu prostředí a jistou částí tak nahradit klasické konvenční zdroje energie?

Domnívám se, že ano. Otázkou však zůstává do jaké míry. Je to jeden z mnoha zdrojů, které můžeme zařadit mezi OZE (obnovitelné zdroje energie). Při úvahách o jejich využití je nutné vždy zvažovat konkrétní podmínky toho kterého státu či regionu. Teprve na jejich základě je možno stanovit "perspektivitu" jednotlivých OZE.

  • Zajímalo by mě, jaký je podíl výroby elektrické energie z větrných elektráren na celkové výrobě el. energie v ČR.  Jak tento podíl splňuje požadavky Státní energetické koncepce (a jiných "opor" a normativu pro VE), resp. jakých hodnot/podílu má být v budoucích letech u VE dosaženo?

Ani energetická koncepce ČR ani Státní politika životního prostředí ČR nestanovují konkrétní podíl (hodnotu), jakého by měla větrná energetika u nás dosáhnout. Vždy pouze zmiňuje OZE jako celek. Chcete-li získat podrobnější informace, obraťte se na Českou informační agenturu životního prostředí, popř. sledujte nejnovější statistické ročenky, kde jsou údaje o větrné energetice jako celku. Můžete také prostudovat materiály z konferencí, jež se věnovaly problematice VE v ČR, konkrétně na stránkách ZO ČSOP Veronica nebo stránkách Kraje Vysočina (zde)

Autor: Radim Vítek

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube