Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jsou drtiče odpadů šetrné k životnímu prostředí?

Kategorie: Odpady, kompostování

Pěkný den, ráda bych napsala článek o kuchyňských drtičích odpadů. Na internetu jsou však velmi protichůdné informace, co se týká šetrnosti k životnímu prostředí. Některé zdroje uvádí, že si s tímto odpadem neví čističky rady, že je to velký problém také pro kanalizace a že v těchto místech dochází k přemnožení potkanů, údajně jsou i nějaké vyhlášky na zákaz používání. Jiné zdroje zase uvádí, že čističky tento druh odpadů vítají, protože je možné z něj vyrábět bioplyn, který mohou výhodně prodávat. Byla bych za radu, jak to vlastně doopravdy je. V ekologii se příliš nevyznám, ale ráda bych podala ve svém článku ucelené a objektivní informace. Pokud budete mít zájem, je možné vás citovat, či dát odkaz na vaší ekoporadnu. Děkuji za radu.
Odpověď revidována: 9. 1. 2009 (původní odpověď: 29. 8. 2007)

Pěkný den z Veroniky. S instalací kuchyňských drtičů (DKO) bývá zpravidla problém. Odpadní voda v čističce je více zatěžována organickou hmotou a na to zpravidla technologie čističek (proces čištění, kalové hospodářství atd.) nejsou uzpůsobeny. Dalším problémem je vlastní doprava rozdrcených zbytků spolu s odpadní vodou. U nás zpravidla nejsou kanalizační systémy nastaveny na dopravu takovýchto zbytků, a tak může docházet k zanášení kanalizace. Obvykle provozovatelé čističek nejsou z těchto instalací nadšeni. Zajímavý článek o kuchyňských drtičích napsal Jan Habart na serveru biom.cz. tam se dozvíte spoustu podrobných "tvrdých" dat.

Domácího bioodpadu se dá zbavit třemi způsoby: 1. domovní kompostováni (každý má svůj kompostér), 2. komunitní kompostováni, 3. oddělený sběr - jako to mají v Nové Pace či Uherském Hradišti.

Například použití drtičů v Brně je výslovně zakázáno.Podívejte se na příslušný kanalizační řád, který to zakazuje.

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube