Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jsou drtiče odpadů šetrné k životnímu prostředí?

Kategorie: Odpady, kompostování

Pěkný den, ráda bych napsala článek o kuchyňských drtičích odpadů. Na internetu jsou však velmi protichůdné informace, co se týká šetrnosti k životnímu prostředí. Některé zdroje uvádí, že si s tímto odpadem neví čističky rady, že je to velký problém také pro kanalizace a že v těchto místech dochází k přemnožení potkanů, údajně jsou i nějaké vyhlášky na zákaz používání. Jiné zdroje zase uvádí, že čističky tento druh odpadů vítají, protože je možné z něj vyrábět bioplyn, který mohou výhodně prodávat. Byla bych za radu, jak to vlastně doopravdy je. V ekologii se příliš nevyznám, ale ráda bych podala ve svém článku ucelené a objektivní informace. Pokud budete mít zájem, je možné vás citovat, či dát odkaz na vaší ekoporadnu. Děkuji za radu.
Odpověď revidována: 9. 1. 2009 (původní odpověď: 29. 8. 2007)

Pěkný den z Veroniky. S instalací kuchyňských drtičů (DKO) bývá zpravidla problém. Odpadní voda v čističce je více zatěžována organickou hmotou a na to zpravidla technologie čističek (proces čištění, kalové hospodářství atd.) nejsou uzpůsobeny. Dalším problémem je vlastní doprava rozdrcených zbytků spolu s odpadní vodou. U nás zpravidla nejsou kanalizační systémy nastaveny na dopravu takovýchto zbytků, a tak může docházet k zanášení kanalizace. Obvykle provozovatelé čističek nejsou z těchto instalací nadšeni. Zajímavý článek o kuchyňských drtičích napsal Jan Habart na serveru biom.cz. tam se dozvíte spoustu podrobných "tvrdých" dat.

Domácího bioodpadu se dá zbavit třemi způsoby: 1. domovní kompostováni (každý má svůj kompostér), 2. komunitní kompostováni, 3. oddělený sběr - jako to mají v Nové Pace či Uherském Hradišti.

Například použití drtičů v Brně je výslovně zakázáno.Podívejte se na příslušný kanalizační řád, který to zakazuje.

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube