Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je ekologicky šetrnější tiskárna nebo kopírka?

19. 9. 2007

Dobrý den, mám dotaz ohledně vytváření kopií na laserové tiskárně a kopírce. Konkrétně mne zajímá, zda-li je ekologičtější dokument opakovaně vytisknout na tiskárně nebo vytisknout jednou a požadovaný počet kopií pořídit na kopírce.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ekologičtější a levnější je si dokument 1x vytisknout a nakopírovat na kopírce. kopírky jsou stavěny na větší zátěž. Toner (znovuplnění) do nich je levnější. Často se tam toner přesypává či umísťuje v zařízeních, kde nejsou žádné kovové části. v normálním toneru do tiskárny je právě řada těchto dalších dílů, které při rozbití (když už nejde znovu plnit) přijdou vniveč. takže i výroba tohoto toneru do tiskárny je energeticky náročnější než u jen "plastového" obalu s tonerem do kopírky.

V případě moderního multifunkčního zařízení je to už jedno. Úspornější je vytisknout dokument ve více kopií, kopírování (z vytištěné předlohy) znamená nižší kvalitu a větší spotřebu toneru, tisk je zašedlejší.

Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 411. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 4. 3. 2021