Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak získat materiály a informace pro výuku ekologie na ZŠ?

10. 10. 2007

Pracuji jako učitel na základní škole. Ze zkušenosti vím, že v některých předmětech je možné vyčlenit čas i ekologii. Společně s kolegyněmi se domníváme, že je to i žádoucí a smysluplné. Ovšem jakožto lidem bez vazeb na ekologická hnutí nám chybí nějaké informační a materiálové zázemí. Mohli byste nám laskavě sami poradit, popřípadě zprostředkovat kontakt na osoby,které s prezentací ekologie na ZŠ mají již nějaké zkušenosti a mají také k dispozici vhodné materiály jako např. letáčky, dokumentární filmy, plakáty atd. Rádi bychom ekologii věnovali v naší škole určitý prostor.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zařazovat ekologickou výchovu do výuky je chvályhodné. My se bohužel přímo ekologickou výchovou dětí nezabýváme, ale rádi Vám poradíme, kam se obrátit.

V Brně se ekolologickou výchovou zabývá Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání, sídlící na ulici Lipová 20. Mají čtyři pracoviště zabývající se trošku odlišnými činnostmi (výukové programy, pobytové programy, projekt Ekoškola, semináře pro pedagogy apod.). Kromě Lipové ulice je v Jundrově Rozmarýnek, kde je také přírodní zahrada, dále Lesní škola Jezírko v Soběšicích (tam mají speciální výukové pomůcky) a Rychta Krásensko (pobytové programy). Veškeré informace o tom, co přesně dělají naleznete na www.lipka.cz

Každopádně mají nějaké publikace a určitě Vám poradí. Realizují také vzdělávací akce (semináře apod.) pro pedagogy, kde mají učitelé příležitost získat informace i dovednosti k začlenění ekologické výchovy do výuky.

Lipka také ve spolupráci s pražským Sdružením Tereza realizuje projekt Ekoškola, který zakomponovává ekologickou výchovu do celého dění na škole i jejího provozu, přičemž hybatelem dění jsou sami žáci. Bližší informace také na www.ekoskola.cz

Existuje také celostátně rozšířený program M.R.K.E.V. (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) pro ZŠ, který regionálně organizuje taktéž Lipka - zapojeným školám přichází různé metodické materiály a informace. Bližší informace

Dalším ekocentra v Brně jsou EkoCentrum Brno, www.ecb.cz nebo Rezekvítek, Kamenná 6, www.rezekvitek.cz , která také mají spoustu aktivit (výukové programy, akce, naučnou stezku,...).

Přejeme úspěšné hledání i realizaci ekologické výchovy u Vás na škole.

Autor: Ivana Hrabinová; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ostatní Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024