Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak získat materiály a informace pro výuku ekologie na ZŠ?

Kategorie: Ostatní

Dobrý den,
pracuji jako učitel na základní škole. Ze zkušenosti vím, že v předmětu Rodinná výchova je možné vyčlenit čas i ekologii. Společně s kolegyněmi se domníváme, že je to i žádoucí a smysluplné. Ovšem jakožto lidem bez vazeb na ekologická hnutí nám chybí nějaké informační a materiálové zázemí. Mohli byste nám laskavě sami poradit, popřípadě zprostředkovat kontakt na osoby,které s prezentací ekologie na ZŠ mají již nějaké zkušenosti a mají také k dispozici vhodné materiály jako např. letáčky, dokumentární filmy, plakáty atd. Rádi bychom ekologii věnovali v naší škole určitý prostor.
Budu Vám velmi zavázán za jakoukoliv odpověď.10. 10. 2007
Dobrý den,
zařazovat ekologickou výchovu do výuky je chvályhodné. My se bohužel přímo ekologickou výchovou dětí nezabýváme, ale rádi Vám poradíme, kam se obrátit.
V Brně se ekolologickou výchovou zabývá Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání, sídlící na ulici Lipová 20. Mají čtyři pracoviště zabývající se trošku odlišnými činnostmi (výukové programy, pobytové programy, projekt Ekoškola, semináře pro pedagogy apod.). Kromě Lipové ulice je v Jundrově Rozmarýnek, kde je také přírodní zahrada, dále Lesní škola Jezírko v Soběšicích (tam mají speciální výukové pomůcky) a Rychta Krásensko (pobytové programy). Veškeré informace o tom, co přesně dělají naleznete na www.lipka.cz
Každopádně mají nějaké publikace a určitě Vám poradí. Realizují také vzdělávací akce (semináře apod.) pro pedagogy, kde mají učitelé příležitost získat informace i dovednosti k  začlenění ekologické výchovy do výuky.
Lipka také ve spolupráci s pražským Sdružením Tereza realizuje projekt Ekoškola, který zakomponovává ekologickou výchovu do celého dění na škole i jejího provozu, přičemž hybatelem dění jsou sami žáci. Bližší informace také na www.ekoskola.cz
Existuje také celostátně rozšířený program M.R.K.E.V. (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) (pro ZŠ), který regionálně organizuje taktéž Lipka - zapojeným školám přichází různé metodické materiály a informace. Bližší informace na www.pavucina- sev.cz/m_r_k_e_v.htm

Dalším ekocentra v Brně jsou EkoCentrum Brno, Ponávka 2, www.ecb.cz nebo
Rezekvítek, Kamenná 6, www.rezekvitek.cz , která také mají spoustu aktivit (výukové programy, akce, naučnou stezku,...).

Přeji úspěšné hledání i realizaci ekologické výchovy u Vás na škole.
Autor: Ivana Hrabinová

Všechny dotazy v kategorii „Ostatní“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 2. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube