Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je nutné vymývat roztříděné plasty?

Revidováno: 26. 5. 2014 (původní text: 24. 4. 2007)

Dobrý den,
měl bych malý dotaz na Vás, jako na odborníka. Třídím odpad a teď jsem přidal i třídění plastů. Zhruba vím, co do kontejneru mám dávat, jen mi není úplně jasná formulace, že se tam nemají házet obaly znečištěné. A to je to, co mi není úplně jasné. Většinou měl obal nějaký obsah, tudíž se alespoň trochu znečistil. Znamená to, že obaly před vyhozením musím nejdřív vymývat a vyplachovat nebo jinak čistit? Nebo jen trochu od toho nejhoršího?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pěkný den z Veroniky,
ptáte se úplně správně na dobrou věc. Třídírna a úpravna plastů "lehké" znečištění obalů odstraňuje, stejně jako se odstraňují papírové přelepky či víčka na PET lahvích. Nejhorší je znečištění oleji (či barvami). Například "prázdná" plastová láhev od jedlého oleje do kontejneru nepatří. Ta přijde buď do sběrného dvora (mezi nebezpečný odpad) či do směsného odpadu. Pokud by to byl olej minerální (tj. z auta, z techniky), tak pouze mezi nebezpečný odpad. Normálně a běžně špinavé obaly doporučujeme lehce opláchnout vodou - aby zbytečně nezapáchaly. Samozřejmě vylít všechny zbytky (rychle by zplesnivěly). Ale zbytečně neplýtvat vodou ani detergenty (jar, ocet), jelikož se to stejně pečlivě čistí znova. Takže, jak říkáte: "jen od toho nejhoršího".

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024