Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Je nutné vymývat roztříděné plasty?

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den,
měl bych malý dotaz na Vás, jako na odborníka. Třídím odpad a teď jsem přidal i třídění plastů. Zhruba vím, co do kontejneru mám dávat, jen mi není úplně jasná formulace, že se tam nemají házet obaly znečištěné. A to je to, co mi není úplně jasné. Většinou měl obal nějaký obsah, tudíž se alespoň trochu znečistil. Znamená to, že obaly před vyhozením musím nejdřív vymývat a vyplachovat nebo jinak čistit? Nebo jen trochu od toho nejhoršího?

Odpověď revidována: 26. 5. 2014 (původní odpověď: 24. 4. 2007)

Pěkný den z Veroniky,
ptáte se úplně správně na dobrou věc. Třídírna a úpravna plastů "lehké" znečištění obalů odstraňuje, stejně jako se odstraňují papírové přelepky či víčka na PET lahvích. Nejhorší je znečištění oleji (či barvami). Například "prázdná" plastová láhev od jedlého oleje do kontejneru nepatří. Ta přijde buď do sběrného dvora (mezi nebezpečný odpad) či do směsného odpadu. Pokud by to byl olej minerální (tj. z auta, z techniky), tak pouze mezi nebezpečný odpad. Normálně a běžně špinavé obaly doporučujeme lehce opláchnout vodou - aby zbytečně nezapáchaly. Samozřejmě vylít všechny zbytky (rychle by zplesnivěly). Ale zbytečně neplýtvat vodou ani detergenty (jar, ocet), jelikož se to stejně pečlivě čistí znova. Takže, jak říkáte: "jen od toho nejhoršího".

Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube